Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης 93-97: Κοίταξε στα μάτια τη βασίλισσα

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε δια πυρός και σιδήρου μετά από δύο παρατάσεις τον Παναθηναικό με 97-93 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 9-5, με τους "πράσινους" να πέφτουν στο 4-9.

Ο Παναθηναικός είχε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-14), όμως η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε μπροστά στην δεύτερη περίοδο και είχε διαφορά τεσσάρων πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (33-29).

Οι μερένγχες ανέβασαν την διαφορά ακόμη και στους 14 πόντους (47-33), αλλά οι "πράσινοι" μείωσαν και οι Ισπανοί ήταν μόλις οχτώ πόντους μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-48).

Ο Παναθηναικόςμε ένα επί μέρους 20-10,  ανέτρεψε το σκορ και προηγήθηκε με 68-66, με τον Γιουλ με δίποντο να ισοφαρίζει και να στέλνει το ματς στην παράταση (68-68).

Αν και ο Παναθηναικός ξεκίνησε με ένα σερί πέντε πόντων (73-68), οι φιλοξενούμενοι με ένα επί μέρους σκορ 9-2, με αποτέλεσμα να βρεθούν δύο πόντους μπροστά στο σκορ (77-75). Οι "πράσινοι" ισοφάρισαν ξανά (77-77), αλλά με το δίποντο του Αμπάλντε η βασίλισσα ήταν μπροστά με δύο πόντους 20" για το τέλος της παράτασης (77-79). Με δύο ελεύθερες βολές ο Μποχωρίδης έφερε ξανά το ματς στα ίσα (79-79) και έστειλε το ματς σε δεύτερη περίοδο παράτασης.

Η Ρεάλ Μαδρίτης στο ξεκίνημα της δεύτερης παράτασης πήρε το προβάδισμα με την βολή του Φερνάντεθ και το δίποντο του Ταβάρες (82-79). Παρότι ο Παναθηναικός απάντησε και ισοφάρισε με το τρίποντο του Νέντοβιτς (82-82), η Ρεάλ Μαδρίτης με ένα επί μέρους σκορ 9-3 στα τελευταία τρία λεπτά, πέρασε μπροστά με έξι πόντους ( 91-85). Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και μείωσαν ακόμη και στους δύο πόντους (95-93), αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 97-93.

Από τον Παναθηναικό ξεχώρισαν οι Νέντοβιτς και Παπαπέτρου με 27 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Ταβάρες και Αμπάλντε με 20 και 19 πόντους.

Περίοδοι: 15-14, 29-33, 48-56, 68-68, 79-79 (τέλος της πρώτης παράτασης), 93-97 (τέλος της δεύτερης παράτασης)

Διαιτητές: Λότερμοσερ, Γιαβόρ, Νίκολιτς

On Fire: Ο Νεμάνια Νέντοβιτς με τους 27 πόντους

Μεγαλύτερη διαφορά: Οι 14 πόντοι διαφορά (47-33)

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 7/28 στα τρίποντα για τον Παναθηναικό