Παναθηναϊκός-Ζαλγκίρις 69-81: Τον «υπέταξε» με κορυφαίο τον Γκριγκόνις

Η Ζαλγκίρις Κάουνας επέστρεψε στις νίκες μετά από πολύ καιρό, νικώντας τον Παναθηναικό με 81-69 και ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 6-7, με τους "πράσινους" να πέφτουν στο 4-8.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά (4-4), αλλά η Ζαλγκίρις χάρη στο 4/4 στα τρίποντα του Γκριγκόνις και με ένα επί μέρους σκορ 20-8, είχε προβάδισμα δώδεκα πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-12). Ο Παναθηναικός προσπάθησε να μειώσει την διαφορά (32-26), αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-33).

Με ένα επί μέρους σκορ 17-7, ο Παναθηναικός κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα (50-50), αλλά η Ζαλγκίρις με δέκα σερί πόντους ξέφυγε στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-50). Οι φιλοξενούμενοι έχτισαν μια διαφορά γύρω από αυτό το σκορ και ήταν μπροστά ακόμη και με 15 πόντους (67-52). Η Ζαλγκίρις τελικώς νίκησε τον Παναθηναικό με 81-69.

Από τον Παναθηναικό ξεχώρισε ο Νέντοβιτς με 12 πόντους, ενώ οι Μακ, Παπαπέτρου και Παπαγιάννης έβαλαν από 10 πόντους έκαστος. Από την Ζαλγκίρις διακρίθηκαν οι Γκριγκόνις και Χάγιες με 24 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 12-24, 33-43, 50-60, 69-81

Διαιτητές: Ιερεθουέλο, Ρότσα, Ντιφαράλ

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +15 της Ζαλγκίρις Κάουνας (67-52)

On Fire: Ο Γκριγκόνις με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 65% στα τρίποντα της Ζαλγκίρις