Αρμάνι- Παναθηναϊκός 77-80: Επιστροφή στις νίκες για τους «πράσινους»

Ο Παναθηναικός έκανε την έκπληξη και νίκησε την Αρμάνι Μιλάνο εκτός έδρας με 80-77, στο πλαίσιο της δωδέκατης αγωνιστικής της Euroleague.

Η Αρμάνι Μιλάνο ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και βρέθηκε με εννιά πόντους μπροστά (18-9), με τον Παναθηναικό να μειώνει την διαφορά και να βρίσκεται πίσω με μόλις τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-18).

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στην δεύτερη περίοδο με 15 πόντους (40-25) και ήταν μπροστά με 12 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-30).

Ο Παναθηναικός με ένα επί μέρους σκορ 24-18 στην τρίτη περίοδο, μείωσε έξι πόντους (60-54) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και κράτησε τους γηπεδούχους σε χαμηλά επίπεδα.

Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 76-75 στο 39' και  κατάφεραν να νικήσουν με τρεις πόντους (80-77).

Από την Αρμάνι Μιλάνο ξεχώρισαν οι Πάντερ και Ντιλέινι με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Παναθηναικό διακρίθηκε ο Νέντοβιτς με 16 πόντους, με τους Μήτογλου και Παπέτρου να σκοράρουν από 14 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 22-18, 42-30, 60-54, 77-80

Διαιτητές: Πέρεθ, Ράντοβιτς, Νέντοβιτς

On fire: Οι Πάντερ και Ντιλέινι με 16 πόντους

Μεγαλύτερη διαφορά: 40-25 (το +16)

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 4/15 τρίποντα της Αρμάνι Μιλάνο