Μπασκόνια- Παναθηναϊκός 93-72: Κατέρρευσε στην τελευταία περίοδο

Η Μπασκόνια υπερασπίστηκε την έδρα της και με ένα επί μέρους σκορ 27-14 στην τέταρτη περίοδο, πήρε την νίκη κόντρα στον Παναθηναικό με 93-72, ανεβάζοντας το ρεκόρ της σε 4-4, με τους "πράσινους" να πέφτουν στο 2-6.

Ο Παναθηναικός μπήκε δυνατά στην πρώτη περίοδο, παίρνοντας προβάδισμα οχτώ πόντων (10-2), με τους γηπεδούχους να μειώνουν την διαφορά, αλλά τους "πράσινους" να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-20).

Οι Βάσκοι είχαν το πάνω χέρι από την δεύτερη περίοδο και βρέθηκαν μπροστά ακόμη και με δεκα πόντους (46-36), ενώ ήταν μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-39).

Η Μπασκόνια συνέχισε να έχει το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο, αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει, αφού ο Παναθηναικός έβρισκε τις απαντήσεις και ήταν πίσω μόλις για οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-58). Στην τέταρτη περίοδο όμως οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους 27-14 ξέφυγαν στο σκορ και προηγήθηκαν ακόμη και με 24 πόντους (87-63).

Η Μπασκόνια τελικώς νίκησε τον Παναθηναικό με 93-72 και ανέβασε το ρεκόρ της σε 4-4, με τους "πράσινους" να πέφτουν στο 2-6.

Από την Μπασκόνια ξεχώρισαν οι Πέτερς και Βιλντόζα με 19 πόντους έκαστος, ενώ από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Παπαπέτρου και Νέντοβιτς με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 20-23, 46-39, 66-58, 93-72

Διαιτητές: Λατίσεβς, Πιότρ, Χορντόφ

On fire: Ο Άλεκ Πέτερς με 19 πόντους (3/3 βολές, 2/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα) και 25 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +24 (87-63) στο 37'

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 8/23 στα τρίποντα για τον Παναθηναικό.