Ρεάλ - Μακάμπι 79-63: Η «Βασίλισσα» έδειξε τα... δόντια της!

Η Ρεάλ κυριάρχησε κόντρα στη Μακάμπι (79-63) και πέτυχε την 4η διαδοχική νίκη της, ανεβάζοντας το ρεκόρ της σε 5-4. Σε πτωτική πορεία οι Ισραηλινοί, οι οποίοι υποχώρησαν στο 3-6.

Με τη Μακάμπι να τα... σπάει από την περιφέρεια (έκλεισε το ημίχρονο με 1/12 τρίποντα) και τους Ντεκ, Ράντολφ και Καμπάτσο να είναι ιδιαίτερα «ορεξάτοι», η Ρεάλ Μαδρίτης βρέθηκε από το το πρώτο δεκάλεπτο σε θέση οδηγού (29-18, 10'). Οι Μαδριλένοι είδαν τον Ρούντι Φερνάντεθ να αποχωρεί τραυματίας περίπου στα 15' αγώνα, ωστόσο συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, φτάνοντας ακόμη και στο +13 (45-32, 20').

Έκτοτε οι παίκτες του Λάσο μετέτρεψαν το ματς σε παράσταση για έναν ρόλο, καθώς μετά και το 62-50 της τρίτης περιόδου, δεν άφησαν κανένα περιθώριο επιστροφής στους Ισραηλινούς και έφτασαν εύκολα στη νίκη με 79-63.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ντεκ με 16 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ράντολφ με 15 πόντους.

Από τη μεριά της Μακάμπι, ξεχώρισε ο Γουιλμπέκιν με 23 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 45-32, 62-50, 79-63