Βαλένθια-Παναθηναϊκός 95-83: Δεν χαρίστηκαν οι «νυχτερίδες»

Η Βαλένθια κατάφερε να νικήσει τον Παναθηναικό, παρά την πίεση των "πρασίνων" με 95-83 και να ανέβει στο 5-3, με την Ελληνική ομάδα να πέφτει στο 2-5.

Οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο ματς, με την Βαλένθια να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (22-21). Ίδια κατάσταση και στο δεύτερο ημίχρονο, με την Βαλένθια να παίρνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (45-41).

Στην τρίτη περίοδο, η Βαλένθια πήρε τα ηνία του αγώνα και έφτασε την διαφορά μέχρι και τους εφτά πόντους (68-61), με τις "νυχτερίδες" να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-66).

Οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους 21-12 στο 38', ξέφυγαν με 13 πόντους (91-78) και δεν άφησαν στους "πράσινους" δυνατότητα αντίδρασης. Η Βαλένθια νίκησε τον Παναθηναικό με 95-83.

Από την Βαλένθια ξεχώρισαν οι Πρέπελιτς και Γουίλιαμς με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Παναθηναικό διακρίθηκε ο Μακ με 15 πόντους, με τους Μίτογλου, Σαντ Ρος και Παπαπέτρου να προσθέτουν από 11 πόντους.

Περίοδοι: 22-21, 45-41, 70-66, 95-83

On Fire: Ο Κλέμεν Πρέπελιτς με 18 πόντους

Διαιτητές: Ρότσα, Βοκλόφ, Βικλίτσκι

Μεγαλύτερη διαφορά: 95-80 (15 πόντοι) στο 38'

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 8/14 του Παναθηναικού στις βολές