Μπάγερν - Ολυμπιακός 74-68: Λύγισε στο Μόναχο

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να περάσει από την έδρα της Μπάγερν Μονάχου, γνωρίζοντας την ήττα από τους Βαυαρούς με 74-68. Με αυτή τη νίκη, οι Γερμανοί έφτασαν στο 4-1 της κατάταξης, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» υποχώρησαν στο 3-2.

Η Μπάγερν ξεκίνησε με ένα σερί 4-0 και στη συνέχεια κατάφερε να διατηρήσει το μικρό προβάδισμα που απέκτησε, φτάνοντας μέχρι και στο +6 στην πρώτη περίοδο, ύστερα από τρίποντο του Μπόλντγουιν (16-10).

Μετά το 22-18 του πρώτου δεκαλέπτου, οι Βαυαροί πάτησαν το... γκάζι και με ένα επιμέρους σκορ 9-3, έφτασαν εώς και στο +9. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα πέρασαν στην αντεπίθεση και κατάφεραν να φτάσουν εκ νέου σε απόσταση αναπνοής (35-34), όμως οι γηπεδούχοι με ένα σερί 4-0, βρέθηκαν στο +5 στο τέλος του ημιχρόνου.

Λίγο μετά την διακοπή της ανάπαυλας, ο Πρίντεζης έφερε το ματς στα ίσα (41-41) και έκτοτε οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι-χέρι, με τον Παπανικολάου να απαντάει με τον ίδιο τρόπο στο τρίποντο του Λούσιτς (48-48, 24').

Με ένα σερί 6-0, οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι τα ηνία (59-52), φτάνοντας στο +7 , βάζοντας σε ρόλο κυνηγού τους «ερυθρόλευκους», μετά και το 51-53 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο μέρος της αναμέτρησης, η Μπάγερν ανέβασε «στροφές» και έφτασε σε διψήφια διαφορά (68-57), δείχνοντας να «καθαρίζει» το ματς. Ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω και μείωσε στους 5 πόντους (70-65), για να βάλει φωτιά στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα. Με δύο εύστοχες βολές του Τζένκινς, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο -4 από τους αντιπάλους τους (72-68), όμως στη συνέχεια κανείς εκ των Βεζένκοφ και Τζένκινς, δεν κατάφερε να ευστοχήσει από την περιφέρεια και οι Βαυαροί πήραν τη νίκη με 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-34, 61-53, 74-68.

Οn Fire: Ο Μπόλντγουιν ήταν ο κορυφαίος σκόρερ των νικητών με 18 πόντους.

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +11 της Μπάγερνε στο 33' (68-57)

Ξεχώρισαν: Από τη Μπάγερν, ο Λούσιτς ακολούθησε σε απόδοση τον Μπόλντγουιν, μετρώντας 16 πόντους. Αντίστοιχα, από τους «ερυθρόλευκους» ο Παπανικολάου πέτυχε 13 πόντους, ο Τζένκινς 12 πόντους και ο ΜακΚίσικ 11 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: H Μπάγερν πήρε 9 πόντους από 6 λάθη του Ολυμπιακού, ενώ κέρδισε και στη μάχη του ριμπάουνντ (14-9).

Διαιτητές: Μπολτάουζερ, Αλιάγκα, Γιούρας