Χίμκι-Μακάμπι Τ.Α. 87-89: Ο Ντόρσεϊ έκανε ρεκόρ στα τρίποντα και της έδωσε την νίκη

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ υπό τις οδηγίες του Γιάννη Σφαιρόπουλου επέστρεψε στις νίκες, αφού νίκησε την Χίμκι εκτός έδτας με 89-87.

Αν και η Χίμκι ήταν μπροστά στην πρώτη περίοδο (18-16), η Μακάμπι Τ.Α. είχε το προβάδισμα με τρεις πόντους διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (36-33).

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο (58-55), αλλά οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (81-81).

Η Χίμκι ήταν μπροστά με 83-81, αλλά ο Μπράιαντ με δύο τρίποντα έδωσε το προβάδισμα στην Μακάμπι (87-85), η οποία πήρε το "διπλό" νικώντας την Χίμκι με 89-87.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Αλεξέι Σβέντ με 32 πόντους, ενώ  οι Μονρό και Μπούκερ έβαλαν από 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Μακάμπι Τ.Α. διακρίθηκε ο ομογενής γκαρντ Τάιλερ Ντόρσει με 26 πόντους.

Περίοδοι: 18-16, 33-36, 55-58, 81-81 (τέλος της κανονικής περιόδου), 87-89 (τέλος της παράτασης)