Μπαρτσελόνα - Παναθηναϊκός 97-89: Λύγισε στην παράταση

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε στη Βαρκελώνη, οδήγησε το ματς στην παράταση, ωστόσο δεν κατάφερε να φτάσει μέχρι το τέλος και η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε την τρίτη της νίκη στην Euroleague, μετά το τελικό 97-89.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και έφτασε γρήγορα στο +11, χάρη στις λύσεις που έδωσε ο Φόρστερ, ο οποίος μέτρησε 10 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι «μπλαουγκράνα» ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους λίγο πριν την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου και στη συνέχεια έφεραν το ματς στα ίσα, ύστερα από τρίποντο του Καλάθη 18-18, 11').
Έκτοτε ακολούθησαν αρκετές εναλλαγές στο σκορ, ενώ ο Ερτέλ με εντυπωσιακή προσπάθεια έδωσε τα ηνία στη Μπαρτσελόνα, διαμορφώντας το 36-35 του πρώτου μισού.

Με τον Φόστερ να παίρνει από το... χέρι (21 πόντοι σε 23' στο παρκέ) τους συμπαίκτες του, οι «πράσινοι» έφτασαν εκ νέου στο +11 (44-55, 27'), όμως οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους έβγαλαν νέα αντίδραση και με ένα σερί 12-0 κατάφεραν να προηγηθούν (56-55), λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (58-58, 30').

Με τις δύο ομάδες να μην χωρίζουν τίποτα μέχρι το 37' (67-67), τα τελευταία λεπτά εξελίχθηκαν σε... θρίλερ.

Διά του λόγου του αληθές, οι γηπεδούχοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα 3 πόντων, όμως ο Μήτογλου μείωσε σε απόσταση αναπνοής (73-72). Ο Μπράντον έδωσε ξανά προβάδισμα τριών πόντων στους Ισπανούς 75-72, 17'' πριν το φινάλε, ωστόσο ο Κασελάκης ευστόχησε σε τρεις βολές και ισοφάρισε σε 75-75..

Η Μπαρτσελόνα πήρε την τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας του αγώνα, όμως ο Χίγκινς δεν κατάφερε να ευστοχήσει από την περιφέρεια και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση (75-75, 40').

Με το ξεκίνημα της παράτασης, οι δύο ομάδες ευστοχούσαν αδιάκοπα από τα 6μ75, όμως οι «μπλαουγκράνα» έχτισαν σταδιακά μία διαφορά 8 πόντων (89-81), η οποία αναδείχθηκε πολύτιμη για την έκβαση του ματς, καθώς οι γηπεδούχοι άντεξαν ως το τέλος και πήραν τη νίκη με 97-89.

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους δεν είχε στην διάθεση του τους Νίκολα Μίροτιτς και Βίκτορ Κλαβέρ, αλλά και τον Άλεξ Αμπρίνες, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στην εξέλιξη του αγώνα.

Από τη μεριά του, ο Γιώργος Βόβορας, είχε άπαντες στη διάθεσή του πλην του τραυματία Λευτέρη Μποχωρίδη, αλλά και του Κίφερ Σάικς, που τραυματίστηκε σε μία προσπάθεια για λέι απ.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 36-35, 58-58, 75-75(κ.α), 97-89(παρ.).

Οn Fire: O Xίγκινς με 24 πόντους από 5/12 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 8/8 βολές.

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +11 του Παναθηναϊκού στο 6' (4-15).

Ξεχώρισαν: Από τους νικητές ο Ντέιβις ακολούθησε σε απόδοση τον Χίγκινς, μετρώντας 20 πόντους. Από τη μεριά του Παναθηναϊκού, ο Φόστερ πέτυχε 24 πόντους, Σαντ Ρος 17 πόντους και ο Μήτογλου 16 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Οι Μάρκους Φόστερ, Νεμάνια Νέντοβιτς, Ντίνος Μήτογλου και Χάουαρντ Σαντ Ρος, μέτρησαν συνολικά 72 πόντους για τους «πράσινους».

Διαιτητές: LAMONICA, LUIGI, LATISEVS, OLEGS, VILIUS, GYTIS