Σαραγόσα-Τενερίφη 87-81: Με ΑΕΚ στα ημιτελικά η ομάδα της Αραγονίας

Η Σαραγόσα νίκησε την Τενερίφη με 87-81 και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά, εκεί που θα βρεθεί απέναντι στην ΑΕΚ.

Στον  "Ισπανικό εμφύλιο" των προημιτελικών του BCL, η Σαραγόσα ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και πήρε την νίκη με 87-81.

Η ομάδα από την Αραγονία βρέθηκε μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-17), αλλά η Τενερίφη είχαν το προβάδισμα στο ημίχρονο (40-39). Η Σαραγόσα πάτησε το γκάζι και με ένα επί μέρους 24-16 στην τρίτη περίοδο, βρέθηκε μπροστά με 63-56, ενώ διατήρησε το προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο και τελικώς νίκησε την Τενερίφη με 87-81.

Από την Σαραγόσα διακρίθηκαν οι Μπένσινγκ και Μπρουσίνο με 17 και 12 πόντους αντίστοιχα , ενώ από την Τενερίφη ξεχώρισε ο Σερμαντίνι με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 24 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, με τον Γιώργο Μπόγρη σε κάτι λιγότερα από δέκα λεπτά να έχει μόλις 2 ριμπάουντ

Περίοδοι: 20-17, 39-40, 63-56, 87-81