Αμύντας – Ολυμπιακός Β’ Piraeus Bank 79-80: Πρόκριση – θρίλερ για τους Πειραιώτες

Την πρόκριση του στην Β’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε ο Ολυμπιακός Β’ Development Team Piraeus Bank. Η ομάδα του Πειραιά, αν και είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα για 30 λεπτά, έκανε τα εύκολα δύσκολα στο φινάλε, όμως τελικά έφτασε στην νίκη με 80-79, που της έδωσε το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο.

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού Β’ στο παιχνίδι ήταν κάτι παραπάνω από εντυπωσιακό, με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται γρήγορα με 0-15. Ο Αμύντας, όμως, πλήρωσε τους φιλοξενούμενους με το… ίδιο νόμισμα και με ένα δικό του 11-0 μείωσε σε 11-15, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται  στο 19-24 για τον Ολυμπιακό Β’, χάρη σε τρίποντο του Τσάμη . Η ανωτερότητα των «ερυθρόλευκων» διατηρήθηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό Β’ Piraeus Bank να συντηρεί το υπέρ του προβάδισμα, ολοκληρώνοντας το πρώτο μισό στο + 9 (32-41).

Το τρίποντο του Τσόχλα, με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, έστειλε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (32-44), με τον Αμυντα να προσπαθεί να επιστρέψει το σκορ, τον Ολυμπιακό Β’ Piraeus Bank, όμως, να διατηρεί το υπέρ του προβάδισμα κοντά στους 10 πόντους και τον Νικολαΐδη με τρίποντο να γράφει το 56-68 στο 30’.  Δύο συνεχόμενα τρίποντα από πλευράς γηπεδούχων, με τους Γιούση και Σιούντρη και ένα καλάθι του Κουκουνιά, έφεραν τον Αμύντα σε απόσταση βολής (67-70 στο 35’), όμως ένα τρίποντο του Σκουλίδα, ακριβώς τρία λεπτά πριν το φινάλε, έφερε και πάλι τους «ερυθρόλευκους» στο +7 (68-75), όμως το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει, καθώς οι γηπεδούχοι έφτασαν και πάλι σε απόσταση βολής (77-80). Ο Κολοβέρος αστόχησε στο τρίποντο που θα… τελείωνε το παιχνίδι στα 10’’, ο Γκάτζο με 2/2 βολές στα 6’’ έγραψε το 79-80, οι «ερυθρόλευκοι» γύρισαν σωστά την μπάλα στα τελευταία δευτερόλεπτα, με το σκορ να μην αλλάζει και την ομάδα του Πειραιά να παίρνει την πρόκριση για την Β’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου και θα υποδεχθεί τον Κολοσσό Ρόδου.

Ο Μελισσαράτος με 18 πόντους, εννέα ριμπάουντ και έξι ασίστ, ήταν ο κορυφαίος από πλευράς νικητών, με τον Σκουλίδα να έχει 14 πόντους, τον Τσόχλα 13 και τον Νικολαΐδη 12 πόντους.

Για τον Αμύντα, που προσπάθησε να κάνει το μεγάλο come back στην τελευταία περίοδο, ο Κουκουνιάς είχε 16 πόντους, ο Σαλέχ 14 και ο Σιούντρης 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 32-41, 56-68, 79-80

ΑΜΥΝΤΑΣ (Κωνσταντινίδης): Σιούντρης 13 (1/2 βολές, 3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Οικονόμου 6, Βαρδιάνος 3, Σάλεχ 14 (2/2 βολές, 6/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Κουκουνιάς 16 (3/3 βολές, 5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γιούση 8, Γκάτζο 11 (1/6 τρίποντα), Μπέλη 5 (1), Τάγαρης 3 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β' (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 4 (2/9 σουτ), Κουρτίδης, Μωραΐτης 3 (1), Νικολαΐδης 12 (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Κολοβέρος 2 (1/7 σουτ), Τσόχλας 13 (2/3 βολές, 1/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Σκουλίδας 14 (1/5 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χρηστίδης 5, Τσάμης 3 (1), Μελισσαράτος 18 (4/6 βολές, 7/12 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ)