Νίκες για Μπανταλόνα και Τενερίφη στην πρεμιέρα της ACB

Οι Μπανταλόνα και Τενερίφη νίκησαν τις Ουνικάχα Μάλαγα και Σαραγόσα αντίστοιχα, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Αναλυτικά:

Μπανταλόνα-Ουνικάχα Μάλαγα: 81-73

Αν και η Ουνικάχα Μάλαγα προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο (22-15) και διατήρησε το προβάδισμα της στο τέλος του ημιχρόνου (39-37), η Μπανταλόνα με ένα επί μέρους 21-12, πήρε το προβάδισμα με εφτά πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (58-51). Οι Καταλανοί τελικώς νίκησαν την ομάδα από την Ανδαλουσία με 81-73.

Από την "Πένια" ξεχώρισαν οι Τόμιτς και Μπροντζιάσκι με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ουνικάχα Μάλαγα διακρίθηκε ο Μπουτέιγ με 15 πόντους, ενώ από εννιά πόντους πρόσθεσαν οι  Ντέον Τόμπσον και Μπρθουέλα

Περίοδοι: 15-22, 37-39, 58-51, 81-73

Τενερίφη-Σαραγόσα: 91-86

Η Τενερίφη μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκε μπροστά με 17-12, ενώ στο τέλος του ημιχρόνου είχε προβάδισμα ύψους δέκα πόντων (39-29). Η Σαραγόσα όμως μείωνε συνεχώς την διαφορά και κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση, αφού οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες στην κανονική περίοδο (77-77). Στην παράταση οι "νησιώτες" έπαιξαν πιο αποτελεσματικά και πήραν την νίκη με 91-86.

Από την Τενερίδη ξεχώρισε ο Φιτιπάλντο  με 23 πόντους, ενώ οι Σερμαντίνι και Χουέρτας πέτυχαν από 17 πόντους. Από την ομάδα της Αραγονίας διακρίθηκαν οι Σίλει και Ένις με 15 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 17-12, 39-29, 60-54, 77-77 (κανονική περίοδος), 91-86 (παράταση)