Κύπελλο Ανδρών: Πήραν την πρόκριση οι Αμύντας και Καρδίτσα

Διπλά πρόκρισης πήραν Αμύντας και Καρδίτσα κόντρα σε Καβάλα και Κόροιβο αντίστοιχα στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του πρώτου γύρου του Κυπέλλου Ελλάδος.

Αναλυτικά:

Καβάλα-Αμύντας: 70-75

Αν και η Καβάλα ήταν μπροστά στο σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-17), ο Αμύντας με ένα επί μέρους 20-8 στην δεύτερη περίοδο, βρέθηκε μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-29). Ο Αμύντας διατήρησε το προβάδισμα, παρόλο που η Καβάλα ήταν ανταγωνιστική και πήρε την νίκη με 75-70.

Από την Καβάλα ξεχώρισαν οι Καρακεχαγιάς και Μαρούσιτς με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Ταγάρης διακρίθηκε βάζοντας 20 πόντους και μαζεύοντας 6 ριμπάουντ για τον Αμύντα.

Δεκάλεπτα: 21-17, 29-37, 43-58, 70-75

Το φύλλο αγώνα:

Διαιτητές: Αναστόπουλος Αντ.-Νάστος-Τσιμπούρης (Κωστής)

Κόροιβος (Δελέγκος): Σταυρακούκας 10 (1), Κατσαβόπουλος 4, Παπαδιονυσίου 18 (4), Μιχαλούτσος 13, Γκάτζιος 14 (1), Μπεκρής 1, Τσέλλος 3 (1), Σούμαν 3 (1).

Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Αμβράζης 3, Γκρέκας 8 (2), Κακλαμάνος 18 (4), Μακρής 2, Βαβάτσικος 16 (2), Καρράς 10, Καλλές 11, Μόσορας, Παπαρέγκας 20 (1), Τσούμας, Τσούκας 5.

Κόροιβος-Καρδίτσα: 66-93

O Κόροιβος βρέθηκε επικεφαλής του αγώνα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (26-22), όμως η Καρδίτσα γύρισε το παιχνίδι στην δεύτερη περίοδο και βρέθηκε μπροστά με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-38). Η Καρδίτσα διατήρησε το πρωβάδισμα μέχρι το τέλος και με ένα επί μέρους 27-10 στην τέταρτη περίοδο, διαμόρφωσε το τελικό 93-66.

Από τον Κόροιβο ξεχώρισαν οι Παπαδιονυσίου και Γκάτζιος με 18 και 14 πόντους, ενώ από την Καρδίτσα διακρίθηακν οι Παπαρέγκας και Κακλαμάνος με 20 και 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 26-22, 38-51, 56-66, 66-93

Διαιτητές: Λόρτος-Λουλουδιάδης-Αγραφιώτης Ιωάν. (Μπρίγκος)

Καβάλα (Πενταζίδης): Ζαραϊδώνης 3 (1), Σαββίδης 11 (1), Βακουφτσής 2, Αμπατζάς 9, Πρασίνης, Μάρουσιτς 15 (3), Πάτρας 4, Καρακεχαγιάς 16 (4), Κασιούμης 10, Μπανάσας.

Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Έξαρχος 2, Ζούπας 3, Σιούντρης 2, Οικονόμου 11 (1), Βαρδιάνος 11 (1), Σάλεχ 7, Κουκουνιάς 4 (1), Γιούση 3, Γκάτζο 6 (1), Μπέλη 6, Τάγαρης 20, Αποστολάκης.