Μπακς-Χιτ 94-103: Δεν τα κατάφεραν χωρίς Γιάννη τα «ελάφια» (vid)

Oι Μπακς ηττήθηκαν και πάλι από τους Χιτ και αποκλείστηκαν με 4-1 συνολικό σκορ. Δεν αγωνίστηκε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Οι υψηλές βλέψεις που είχαν τα «ελάφια» την φετινή σεζόν εξανεμίστηκαν από τους...σκληρούς του Μαϊάμι, οι οποίοι επιστρέφουν σε τελικούς περιφέρειας έπειτα από 6 χρόνια.

Οι Μπακς ήταν ουσιαστικοί μόνο στην πρώτη περίοδο όπου είχαν διψήφια διαφορά, ωστόσο την σπατάλησαν γρήγορα και επέτρεψαν στους Χιτ να πάρουν τα ηνία του αγώνα από την δεύτερη περίοδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μπακς έμεναν κοντά στο σκορ, ωστόσο η καλή άμυνα του Μαϊάμι δεν τους επέτρεπε να βρουν εύκολους πόντους, ενώ αυτοί με την σειρά τους βρήκαν τις λύσεις που έψαχναν και πήραν διαφορά 9 πόντων.

Η ομάδα του Γιάννη δεν είχε λύσεις κοντά στο καλάθι και μοιραία προσπαθούσε να βρει σκορ κυρίως από τα 7,25, κάτι που δεν κατάφερε σε μεγάλο βαθμό και μοιραία ήρθε ο αποκλεισμός.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Ντράγκιτς και Μπάτλερ με 17 πόντους και ο Κρόουντερ ακολούθησε με 16. Για τους ηττημένους ο Μίντλετον είχε 23, ο Ντι Βιντσέντζο 17 και ο Λόπεζ 15.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-19, 46-52, 64-73, 94-103

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μάθιους 11 (3/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/6 βολές), Μίντλετον 23 (6/16 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη, 6 φάουλ), Μπρουκ Λόπεζ 15 (7/13 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 14 ριμπάουντ), ΝτιΒιντσέντζο 17 (3), Μπλέντσο 9 (2/12 σουτ, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Χιλ 2 (1/8 σουτ), Κόνατον 3 (1), Γουίλιαμς 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Κόρβερ 3 (1)

ΧΙΤ (Σπoέλστρα): Μπάτλερ 17 (4/6 σουτ, 8/8 βολές, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κράουντερ 16 (4/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Αντεμπάγιο 13 (4/9 δίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 2, Ντράγκιτς 17 (7/15 σουτ), Χίρο 14 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ιγκουοντάλα 6, Ναν 6, Ολίνικ 12 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ)