Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 92-58: Ερυθρόλευκος… οδοστρωτήρας, πάει στην Βαρκελώνη για την πρόκριση

Ο Ολυμπιακός… θύμωσε από τον τρόπο που χάθηκε το πρώτο ματς στο ΣΕΦ, με τους «ερυθρόλευκους» να κάνουν… σκόνη και θρύψαλα την Μπαρτσελόνα (92-58), να ισοφαρίζουν την σειρά σε 2-2 και να ταξιδεύουν την επόμενη εβδομάδα στην Βαρκελώνη, για να γίνουν η πρώτη ομάδα που θα κάνει το «break» σε Game 5 και θα τους στείλει στο Βερολίνο. Αγριεμένος επέστρεψε στην δράση ο Κώστας Παπανικολάου με εννέα πόντους και έξι ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός… κτύπησε από νωρίς μέσα στην ρακέτα και με τους Πίτερς και Φαλ προηγήθηκε με 4-2. Το γκολ – φάουλ του Βέσελι έφερε τους Καταλανούς μπροστά με 9-6, ενώ το τρίποντο του Πάρκερ έφερε το 8-12. Ο Φάλ έμοιαζε ασταμάτητος (12-14),  όμως ακόμα ένα τρίποντο, δια χειρός Ρούμπιο, έφερε το 12-17. Νέο καλάθι του Πάρκερ έγραψε το 12-19, με την Μπαρτσελόνα να μετρά 6/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 1/2 βολές. Το τρίποντο το Κάνααν για το 17-19 έβαλε… φωτιά στο ΣΕΦ, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την Μπαρτσελόνα μπροστά με 23-21 και τον Μουστάφα Φαλ να έχει ήδη 12 πόντους με 6/7 σουτ.

Ένα γρήγορο 4-0 από τους Πετρούσεβ και ΜακΚίσικ, έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά με 25-23, ενώ ο Λαρεντζάκης με… τετράποντο, έδωσε «αέρα» έξι πόντων στους «ερυθρόλευκους» (29-23). Το άλει ουπ κάρφωμα του Μιλουτίνοβ έφερε το 31—23 για τον Ολυμπιακό, ενώ ο Σέρβος έφερε τους Πειραιώτες για πρώτη φορά στο +10 (33-23). Το κρεσέντο των Πειραιωτών συνεχίστηκε, με το τρίποντο του Γκος να… εκτοξεύει την διαφορά στο +13 (36-23), αναγκάζοντας τον Γκριμάου να καλέσει εσπευσμένα σε τάιμ άουτ, καθώς βλέπει τους «ερυθρόλευκους» να τρέχουν ένα 15-0. Ο Πάρκερ με τρίποντο έβαλε στοπ στο σερί του Ολυμπιακού, όμως Πετρούσεβ και ΜακΚίσικ, με ένα 7-0 έγραψαν το 43-26. Ο Σατοράνσκι με 2/2 βολές μείωσε σε 47-32, ενώ ο Πάρκερ με τρίποντο μείωσε σε 49-35. Ο ΜκΚίσικ με 2/2 βολές πέτυχε το 53-35, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 53-37, χάρη σε καλάθι του Σατοράνσκι.

Με τρίποντο του Γκος για το 56-37, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του ΣΕΦ, ενώ ακόμα ένα τρίποντο, δια χειρός Κάνααν, έφερε την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από το +20 (59-37). Ο Αμερικανός γκαρντ ανέβασε την διαφορά στο +24 (61-37), με τον Γκριμάου να καλεί σε τάιμ άουτ, την ώρα που το ΣΕΦ είχε… πάρει φωτιά. Ο Βέσελι πέτυχε το πρώτο καλάθι των φιλοξενούμενων στην τρίτη περίοδο, μετά από 4’, ενώ ο Αμπρίνες ανέβασε το σερί στο 5-0 για το 61-42. Οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν από το μεγάλο υπέρ τους προβάδισμα, με αποτέλεσμα να υποπέσουν σε συνεχόμενα λάθη, δίνοντας την ευκαιρία στην Μπάρτσα να μειώσει ακόμα περισσότερο (61-45). Ο Γκος έσπασε το σερί των φιλοξενούμενων (63-45), ο Παπανικολάου με δύο τρίποντα έστειλε και πάλι τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (69-45), με τον Ολυμπιακό να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα 25 πόντων, μετά το τρίτο συνεχόμενο τρίποντο του Παπανικολάου για το 72-47.

Πλέον ο Ολυμπιακός είχε μετατρέψει σε… πάρτι το Game 4 απέναντι στην Μπαρτσελόνα, με τον ΜακΚίσικ με τρίποντο να γράφει το 75-47. Ο Αμερικανός έστειλε την διαφορά πάνω από τους 30 πόντους (81-50), ο Γκος με τρίποντο πέτυχε το 84-50, με το ματς να έχει κριθεί εδώ και πολύ ώρα. ΜακΚίσικ με γκολ – φάουλ και Κάνααν με τρίποντο έγραψαν το… διαστημικό 90-54, με τον Ολυμπιακό να ολοκληρώνει ένα ισοπεδωτικό βράδυ με την νίκη του με 92-58

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 53-37, 72-47, 92-58

Οn fire: Απολαυστικός ο Σακίλ ΜακΚίσικ, έκανε… σμπαράλια την άμυνα της Μπαρτσελόνα με 21 πόντους.

Ξεχώρισαν:  Φαλ και Μιλουτίνοβ… κατάπιαν την front line των Καταλανών, με τον Γάλλο να έχει 12 πόντους και πέντε ριμπάουντ και τον Σέρβο οκτώ πόντους και 11 ριμπάουντ. Από 11 είχαν Γκος και Κάνααν, ενώ ο Παπανικολάου επέστρεψε στην δράση με εννέα πόντους και έξι ριμπάουντ. Για την Μπαρτσελόνα, ο μόνος που διασώθηκε ήταν ο Πάρκερ με 10 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +36 για τον Ολυμπιακό (90-54) στο 39’.

Διαιτητές:  Ράντοβιτς, Πουκλ, Χορντόβ