Ρεάλ Μ. - Μπασκόνια 101-90: Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Μπασκόνια με 101-90 ανεβάζοντας την απόδοση της στον δεύτερο ημίχρονο και είναι μία νίκη μακριά από το F4 της Ευρωλίγκας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 18-11 χάρη σε καλάθι του Γιαμπουσέλε αλλά η Μπασκόνια απάντησε με 8-0 σερί για το 18-19,με την πρώτη περίοδο να λήγει με το σκορ στο 23-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο,η Ρεάλ πήρε την πρώτη διψήφια διαφορά με καλάθι του Πουαριέ (37-27),με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα σερί 7-0 για το 37-34. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 46-40 με τρίποντο του Φακούντο Καμπάτσο.

Στο δεύτερο μισό,το τρίποντο του Χάουαρντ έριξε την διαφορά στους 4 (58-54),αλλά οι Καστιγιάνοι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 16-6 για το 74-60. Οι δύο ομάδες πήγαν στην τελευταία περίοδο από την αφετηρία του 74-63 με καλάθι και φάουλ του Κότσαρ. Εκεί, η Ρεάλ πάτησε γκάζι και με σερί 11-0 εκτόξευσε την διαφορά στους 18 (85-63) βάζοντας τις απαραίτητες βάσεις για την δεύτερη νίκη. Οι Βάσκοι δεν μπήκαν ποτέ ξανά στην διεκδίκηση του αγώνα για να τηρηθούν τελικά με 101-90.

Για τους Μαδριλένους ο Φάκου Καμπάτσο ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής με 24 πόντους,4 ριμπάουντ και 7 ασίστ,ενώ ο Γιαμπουσέλε προσέθεσε άλλους 15. Για τους ηττημένους ο Μαρίνκοβιτς είχε 20 πόντους και ο ΜακΙντάιρ 12,μοιράζοντας και 8 ασίστ.