Ρεάλ Μ. - Μπασκόνια 90-74: Άνετη και ωραία για το 1-0

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα κόντρα στην Μπασκόνια στο πρώτο ματς των play - offs και επικράτησε με 90-74.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 25-11 με καλάθι του Φακούντο Καμπάτσο,με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 26-17 χάρη σε 2/2 βολές του Χάουαρντ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ρεάλ ξέφυγε με 17 πόντους (42-25),αλλά η Μπασκόνια με σερί 7-0 και μάζεψε την διαφορά στους 10 (42-32). Το ημίχρονο τελείωσε με τον δείκτη του σκορ στο 48-37.

Στο δεύτερο μισό,οι Μαδριλένοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 13-3 και προηγήθηκαν με 21 πόντους (61-40),με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην τελευταία περιοδο από την αφετηρία του 70-53 που διαμόρφωσε το τρίποντο του Τσιόζα.Εκεί, η μεγάλη διαφορά που είχε η Ρεάλ μετέτρεψε τα τελευταία λεπτά σε τυπική διαδικασία με την ομάδα του Τσους Ματέο να επικρατεί τελικά με 90-74.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Τζάναν Μούσα με 16 πόντους,ενώ Καμπάτσο και Πουαριέ προσέθεσαν από 10. Για τους Βάσκους ο Χάουαρντ είχε 15 πόντους και οι Ρογκαβόπουλος, Κοστέλο και ΜακΙντάιρ πέτυχαν 14.