Παναθηναϊκός – Μακάμπι 87-91: Και τώρα… τρέχει

Ο Παναθηναϊκός πάλευε σε ολόκληρη την regular season για το πολυπόθητο πλεονέκτημα της έδρας, όμως ήρθε η Μακάμπι από το Game 1 των Play Offs, με την νίκη της με 91-87 στο ΟΑΚΑ να… γκρεμίσει σε 40’ όσα έχτιζαν οι «πράσινοι» επί μήνες.

Η Μακάμπι μπήκε στο παρκέ του ΟΑΚΑ έτοιμη να κάνει την… ζημιά, όμως ο Παναθηναϊκός, με όπλο το τρίποντο, δεν άφησε τους Ισραηλινούς να ξεφύγουν, καθώς το 14-19 έγινε 23-23, με το «τριφύλλι» να έχει ήδη 5/8 από τα 6.75 και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους φιλοξενούμενους μπροστά με 26-25, μετά από 1/2 βολές του Ριβέρο. Το τρίποντο του Μπλατ έγραψε το 29-27 για την Μακάμπι, με τον Παναθηναϊκό, όμως, να απαντά με ένα 6-0, ξεφεύγοντας για πρώτη φορά με +4 (33-29). Γκραντ και Λεσόρ ανέβασαν το «πράσινο» προβάδισμα στους επτά πόντους (37-30), ο Βιλντόσα συνέχισε τον… βομβαρδισμό από την περιφέρεια, με τον Αργεντινό με δύο συνεχόμενα τρίποντα να στέλνει για πρώτη φορά τον Παναθηναϊκό σε διψήφιο προβάδισμα (43-32), Κόλσον και Νίμπο μείωσαν σε 46-39, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους μπροστά με 50-42 και τον Παναθηναϊκό να μετρά το απίστευτο 11/11 δίποντα, 8/15 τρίποντα αλλά και 4/9 βολές. Όσον αφορά την Μακάμπι, έχει μόλις 12/26 δίοντα, 3/10 τρίποντα, 9/14 βολές, αλλά και 10 επιθετικά ριμπάουντ.

Ο Μπάλντγουιν μείωσε σε 50-44, με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όμως ένα 6-0 από πλευράς Παναθηναϊκού… εκτόξευσε άμεσα την διαφορά στο +12 (56-44). Οι Ισραηλινοί μείωσαν εκ νέου στους έξι πόντους, με τους Νίμπο και Μπράουν (60-54), ενώ ο Ριβέρο…. Ροκάνισε ακόμα περισσότερο την διαφορά (64-59). Δύο βολές του Γουέμπ έφεραν τους φιλοξενούμενους στο -4 (67-63), με τον Παναθηναϊκό, πάντως, να μπαίνει στην τελευταία περίοδο, με προβάδισμα επτά πόντων (70-63). Με γκολ – φάουλ του Μπάλντγουιν για το 70-66 ξεκίνησε η τελευταία περίοδος της αναμέτρησης του ΟΑΚΑ. Ακόμα ένα σετ βολών του Αμερικανού γκαρντ έφερε το παιχνίδι στο καλάθι (70-68), ενώ το τρίποντο του Κόλσον για το 71-71, έφερε το ματς στα ίσα. Ο Ριβέρο έγραψε το 75-75, όμως ο Κάτας χάνει τον Μπάλντγουιν, ο οποίος αποχώρησε με τραυματισμό στο πόδι.  Κόλσον και Μπράουν πήραν φόρα, με την Μακάμπι να περνά μπροστά με 81-77 και τον Αταμάν να καλεί σε τάιμ άουτ. Το παιχνίδι, πλέον, εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τις δύο ομάδες να χάνουν εκατέρωθεν επιθέσεις και τον Κόλσον με 2/2 βολές να πετυχαίνει το 81-85. Ο Νίμπο ανέβασε το προβάδισμα στο +5 για την Μακάμπι (82-87), όμως ο Γκραντ με τρίποντο για το 85-87, κράτησε ζωντανό το τριφύλλι. Η εξαιρετική άμυνα του Γκραντ που έφερε το κλέψιμο και το καλάθι του Ναν για το 87-87, έβαλε… φωτιά στο ΟΑΚΑ, με τον Κάτας να καλκεί σε τάιμ άουτ, 53’’ πριν το φινάλε. Ο Μπράουν έβαλε και πάλι την Μακάμπι μπροστά με 89-87, με τους Ισραηλινούς να κλέβουν την μπάλα και τον Νίμπο με 2/2 βολές να γράφει το τελικό 87-91.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 50-42, 70-63, 87-91

Οn fire: Ο Κόλσον τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους.

Ξεχώρισαν: 16 πόντους σημείωσε ο Μπράουν, με τον Μπόλντγουιν να έχει 15 πόντους και επτά ασίστ, αποχωρώντας, όμως, με τραυματισμό στα μισά της τέταρτης περιόδου. Για τον Παναθηναϊκό, 22 πόντους είχε ο Λεσόρ, με τον Σλούκα να έχει 12 πόντους και 13 ασίστ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +12 για τον Παναθηναϊκό (56-44) στο 22’.

Διαιτητές: Μπολτάουζερ, Γκαρσία, Κόλιενσιτς