Μακάμπι Τ.Α. - Αρμάνι Μ. 92-86: Κέρδισε και ετοιμάζεται για τα play - in

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έκανε το καθήκον της απέναντι στην Αρμάνι, επικρατώντας με 92-86 και πλέον περιμένει τον αντίπαλο της στο Play In tournament.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ,με την Μακάμπι να παίρνει μια διαφορά 10 πόντων (24-14) με καλάθι του Ριβέρο.Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 27-23 με καλάθι του Σόρκιν. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ισραηλινοί διατηρούσαν ένα ισχνό προβάδισμα,πριν το 5-0 της Αρμάνι που την έβαλε μπροστά στο σκορ με 52-49, με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στην ισοπαλία του 52-52.

Στο δεύτερο μισό,το καλάθι και φάουλ του Ριβέρο έδωσε διαφορά 6 πόντων στην Μακάμπι (72-66),με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην τέταρτη περίοδο από την αφετηρία του 77-70 όπως διαμορφώθηκε από το τρίποντο του Σόρκιν. Εκεί,το τρίποντο του Μπλατ έδωσε διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του (85-75). Το τρίποντο του Νέιπιερ κατέβασε την διαφορά στους 4 με 105" να απομένουν στο χρονόμετρο. Η Αρμάνι δεν κατάφερε κάτι περισσότερο και η ομάδα του Όντεντ Κάτας επιβλήθηκε με 92-86.

Για τους νικητές ο Μπάλντγουιν πέτυχε 18 πόντους και ο Νίμπο 14. Για την ομάδα του Ετόρε Μεσίνα ο Λο είχε 13 και ο Σιλντς 12.