Αρμάνι-Βίρτους 90-75: Αφεντικό το Μιλάνο που συνεχίζει να ελπίζει για Play-In

Η Αρμάνι Μιλάνο κυριάρχησε στον Ιταλικό εμφύλιο και κέρδισε άνετα την Βίρτους με σκορ 90-75. Συνεχίζει να ελπίζει η ομάδα του Μεσίνα για την είσοδό της στην 10αδα αλλά περιμένει και επιθυμητά αποτελέσματα για αυτήν.

Iσσοροπημένος ήταν ο ρυθμός στην αρχή του αγώνα για τις δυο ομάδες με την Βίρτους να προηγείται 9-7. Η Αρμάνι έκανε ένα σερί 13-0 με τον Μίροτιτς και στον και τον Πόιθρες και διαμόρφωσε το 20-9 υπέρ της, με την Βίρτους να αντιδρά με ένα δικό της 7-0 με τον Λούντμπεργκ και τον Σενγκέλια και μείωσε σε 22-18 στο τέλος της περιόδου. Πέντε πόντοι το Μίκευ και δυο του Πολονάρα έριξαν την διαφορά στο πόντο (26-25),με το Μιλάνο να ευστοχεί σε επτά συνεχόμενες βολές και να διαμορφώνει το 35-28, με τους γηπεδούχους να κρατούν την διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (46-34).

Στο δεύτερο μέρος , ένα 11-3 των Μιλανέζων αύξησε την διαφορά στους 20 πόντους (57-37) με την Βίρτους να μην μπορεί να αντιδράσει, οι γηπεδούχοι πήγαν μέχρι το τέλος της περιόδου με +20 (73-53). Στην τελευταία περίοδο, η Βίρτους προσπάθησε και έριξε την διαφορά όμως δεν ήταν ικανή να απειλήσει την Αρμάνι , η οποία κράτησε το προβάδισμα της μέχρι το τέλος και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με σκορ 90-75

Από τους νικητές ξεχώρισε ο διπλός Μίροτιτς με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ και ακολούθησε ο Τονούτ με 15. Από την Βίρτους ο Σενγκέλια είχε 21 πόντους και ακολούθησε ο Μπελινέλι με 13 αλλά και 2/11 τρίποντα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 46-34, 73-53, 90-75.

Screenshot 2024 04 05 at 23 59 24 EA7 Emporio Armani Milan vs Virtus Segafredo Bologna 2024 04 05 21 30 EuroLeague