NGT Paris – Ολυμπιακός 87-60: Βαριά ήττα για τους Πειραιώτες στην πρεμιέρα του ANGT

Με το… αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο Ολυμπιακός στο Adidas Next Generation Tournament του Παρισιού, με τους «ερυθρόλευκους» να γνωρίζουν την ήττα από την ομάδα επίλεκτων με 87-60.

Τίποτα δεν προμήνυε την εξέλιξη που θα έχει το παιχνίδι, καθώς ο Ολυμπιακός, όχι μόνο κοίταξε στα μάτια την επίλεκτη ομάδα, αλλά μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (51-55). Στην τέταρτη περίοδο, όμως, επήλθε πλήρης κατάρρευση, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα απίστευτο 36-5 (!), φτάνοντας στην νίκη με 87-60.

Ο Ερφά με 29 πόντους και 5/6 τρίποντα, ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, που είχαν τον Φακορά με 13 πόντους και τον Σιφερλίν με 12. Για τον Ολυμπιακό, 19 πόντους και έξι ριμπάουντ είχε ο Σπάρταλης και 18 πόντους, έξι ριμπάουντ, πέντε ασίστ και τέσσερα κλεψίματα, ο Αμπόσι.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 38-35, 51-55, 87-60

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Μπουρνελές 3, Αγγελόπουλος, Γιακάι, Νταψής 1, Λυκογιάννης 3 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πασαγιάννης 5, Σπάρταλης 19 (9/13 δίποντα, 1/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ροζακέας 8 (5 ριμπάουντ), Σαπλαούρας, Σεγκούρα 3, Αμπόση 18 (6/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπασταύρου