Μπαρτσελόνα - Μακάμπι Τ.Α. 92-89: Ο Λαπροβίτολα σφράγισε την εξάδα της φετινής διοργάνωσης

Σε ένα παιχνίδι επιπέδου F4 η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 92-89 της Μακάμπι με μεγάλο τρίποντο του Νίκο Λαπροβίτολα στα 7" πριν την λήξη. Κλείδωσαν οι έξι ομάδες που πηγαίνουν απευθείας στα play-offs της Ευρωλίγκας (Ρεάλ, Παναθηναϊκός,Μονακό, Μπαρτσελόνα, Ολυμπιακός, Φενερμπαχτσέ).

Οι Καταλανοί ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν με 15-8 με καλάθι του ΝταΣίλβα,με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 19-19 με τρίποντο του Γουέιντ Μπάλντγουιν.Στην δεύτερη περίοδο,η Μακάμπι προηγήθηκε με 23-30 με καλάθι του Ριβέρο,ενώ πήρε και διψήφια διαφορά (27-37) με καλάθι του ίδιου παίκτη. Η Μπάρτσα έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 19-6 και προηγήθηκε με 44-41,με το ημίχρονο να λήγει 44-43.

Στο δεύτερο μισό, τα τρία σερί τρίποντα του Τζαμπάρι Πάρκερ ανέβασε την διαφορά στους 8 (60-52). Το τρίποντο του Μπλατ έριξε την διαφορά στους 5 (64-59) με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην τελευταία περίοδο από την αφετηρία του 70-63 με καλάθι του Μπάλντγουιν. Εκεί,ένα 8-0 της Μακάμπι της έδωσε προβάδισμα με 75-78. Τρεις βολές από Βέσελι και Πάρκερ έφεραν το ματς σε ισοπαλία στους 78,αλλά το μεγάλο τρίποντο του Ταμίρ Μπλατ έδωσε αέρα 5 πόντων στην ομάδα του (80-85). Η ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου εκείνη την στιγμή έτρεξε ένα πολύ κρίσιμο 9-0 σερί για το 89-85. Ο Κόλσον έχασε τρίποντο στην συνέχεια,οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να τελειώσουν τον αγώνα αλλά το λάθος του Κάλινιτς στην παγίδα της Μακάμπι και το κερδισμένο τζάμπολ του Ριβέρο οδήγησε σε γρήγορο καλάθι του Μπράουν για το 89-87. Ο Αμπρίνες δίστασε να πάρει ένα ελεύθερο τρίποντο και ο Σατοράνσκι έκανε το λάθος,με τους Ισραηλινούς να παίρνουν κατοχή και να ισοφαρίζουν με jump shot του Μπάλντγουιν (89-89). Όμως,ο Λαπροβίτολα μίλησε με ένα τεράστιο τρίποντο από τα 9 μέτρα για το τελικό 92-89 και αφού οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε τρίποντο ισοφάρισης του Μπάλντγουιν.

Για τους νικητές οι Βέσελι και Αμπρίνες είχαν από 17 πόντους και ο Λαπροβίτολα 15 μαζί με το μεγάλο τρίποντο νίκης. Για την ομάδα του Όντεντ Κάτας ο Μπάλντγουιν είχε 22 και ο Νίμπο 14 με 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα:19-19,44-43,70-63,92-89