Μακάμπι Τ.Α. - Βαλένθια 95-80: Κέρδισε άνετα και έμεινε στο κόλπο της εξάδας

Η Μακάμπι επικράτησε με 95-80 της Βαλένθια στο Βελιγράδι και έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της εξάδας και της απευθείας πρόκρισης στα play-off της Euroleague.

Οι Ισραηλινοί μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 10-4 με καλάθι του Μπράουν. Η Βαλένθια έτρεξε σερί 12-0 για το 12-16,με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 21-20 χάρη σε καλάθι του Ριβέρο.Στη δεύτερη περίοδο,οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 30-29 με τρίποντο του Ρόμπερτσον αλλά οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 19-8 πήγαν στα αποδυτήρια με υπέρ τους +10 (48-38).

Στο δεύτερο μισό,η Μακάμπι προηγήθηκε με 54-41 με καλάθι του Κόλσον,με τους Ισπανούς να μειώνουν σε 57-50 με τρίποντο του Άντερσον. Αργότερα,το τρίποντο του ΝτιΜπαρτολομέο εκτόξευσε την διαφορά στους 16 (71-55),με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην τελευταία περίοδο από την αφετηρία του 61-58.Εκεί,το τρίποντο του Κλαβέρ έριξε την διαφορά στους 8 (71-63) αλλά αυτή ήταν η τελευταία φορά που η ομάδα του Μουμπρού είχε επαφή με το σκορ,καθώς η Μακάμπι με επιμέρους 12-5 ξέφυγε με 17 (88-71) και απλοποίησε την υπόθεση της νίκης. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με σκορ 95-80

Για την ομάδα του Όντεντ Κάτας ο Μπάλντγουιν πέτυχε 17 πόντους,ενώ ο Νίμπο είχε 15 πόντους, μαζεύοντας και 9 ριμπάουντ. Για τους ηττεμένους ο Οτζελέγε σκόραρε 15 πόντους και ο Ρόμπερτσον 13.