Αρμάνι Μ. - Φενερμπαχτσέ 77-76: Νίκησε στο θρίλερ και έμεινε ζωντανή για την 10η θέση

Η Αρμάνι επικράτησε στο Φόρουμ της Φενερμπαχτσέ με 77-76 και έμεινε ζωντανή στην διεκδίκηση της 10ης θέσης που οδηγεί στα play-in της Ευρωλίγκας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 17-8 με καλάθι του Μέλι. Με επιμέρους σκορ 9-2 η Αρμάνι εκτόξευσε την διαφορά στους 14 (26-12),με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 28-18 με καλάθι του Σανλί. Στην δεύτερη περίοδο με ακόμη ένα επιμέρους σκορ 11-4 ανέβασε την διαφορά στους 17 (39-22). Το καλάθι του Μότλει μείωσε την διαφορά στους 10 (39-29) με το ημίχρονο να λήγει 43-36 με τρίποντο του Γουίλμπεκιν.

Στο δεύτερο μισό,το τρίποντο του Γουίλμπεκιν έριξε την διαφορά στους 4 (43-39). Το καλάθι του Σιλντς έδωσε ξανά διψήφια διαφορά στους γηπεδούχους (54-44) και οι δύο ομάδες πήγαν στο τελευταίο δεκάλεπτο από την αφετηρία του 59-51 που διαμορφώθηκε με τρίποντο του Ντόρσεϊ. Εκεί,ο Μότλει έριξε την διαφορά στους 3 (59-56). Η Φενέρ έτρεξε σερί 7-0 και προηγήθηκε με 68-69 με το τρίποντο του Γουίλμπεκιν.Ο Χολ επανέφερε το προβάδισμα στους Ιταλούς,αλλά Γκούντουριτς και Μπιμπέροβιτς έδωσαν αέρα 3 πόντων στους Τούρκους (70-73). Το σουτ του αγώνα,όμως, ήρθε από τον Μίροτιτς σε ένα σημείο που το Μιλάνο "πνιγόταν" και με τρίποντο ισοφάρισε σε 73-73. Ο Σιλντς έγραψε το 75-73, ο Γουίλμπεκιν αστόχησε σε τρίποντο και ο Μίροτιτς με 2/2 βολές έδωσε σαφή παράσταση νίκης στους γηπεδούχους (77-73) με 13" να απομένουν. Ο Ταρίκ Μπιμπέροβιτς με ένα τρομερό τρίποντο μείωσε στον πόντο (77-76),αλλά στην τελευταία επίθεση της Αρμάνι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο κλέψιμο αλλά εν τέλει η μπάλα τούς έπαιξε άσχημο παιχνίδι και ο χρόνος τελείωσε με το τελικό σκορ αν διατηρείται στο 77-76.

Για τους νικητές ο Μέλι πέτυχε 17 πόντους και ο Σιλντς 15,ενώ για την τουρκική ομάδα ο Γουίλμπεκιν είχε 15 πόντους (5/17 τρίποντα) και ο Μπιμπέροβιτς 13.