Παρτίζαν-Ρεάλ 76-88: «Καθάρισε» ο Χεζόνια και κλείδωσε την πρωτιά

Σαν σίφουνας πέρασε η Ρεάλ Μαδρίτης από την Stark Arena καθώς την κέρδισε με σκορ 88-76 με τον Χεζόνια να κάνει "πάρτυ". Οι Μαδριλένοι με αυτήν την νίκη τους έφτασαν τις 25 στην διοργάνωση και κλείδωσαν την πρώτη θέση, ενώ οι Σέρβοι έπεσαν στο 14-17 της βαθμολογίας.

Με τις άμυνες να κυριαρχούν και τις επιθέσεις να παιρνούν σε δεύτερη μοίρα Σέρβοι και Μαδριλένοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο , ισόπαλοι με σκορ 13-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο , και ενώ οι ομάδες πήγαιναν δίπλα δίπλα στο σκορ πέντε συνεχόμενοι στο Νάναλι έδωσε ένα μικρό προβάδισμα στους γηπεδούχους (28-23). Οι Μαδριλένοι αντέδρασαν και με τον Χεζόνια και τον Ντεκ γύρισαν το παιχνίδι σε 31-33 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος , η Ρεάλ ήταν καταιγιστικοί γεγονός που το μαρτυρά και οι 35 πόντοι που έβαλε στην τρίτη περίοδο. Καμίνσκι, Αβράμοβιτς και Καμπόκλο με τα τρίποντά τους έδωσαν προβάδισμα δυο πόντων στους Σέρβους (54-52) με την Ρεάλ στο σημείο αυτό να κάνει πράγματα και θαύματα τόσο μπροστά όσο και πίσω και με το καταπληκτικό 16-0 σερί έκλεισε την τρίτη περίοδο , όντας μπροστά με σκορ 54-68. Οι Μαδριλένοι κράτησαν το διψήφιο προβάδισμά τους και στην τέταρτη περίοδο και χωρίς να απειληθεί καθόλου από τους Σέρβους πανηγύρισαν μια εντυπωσιακή νίκη με σκορ 88-76.

Από την Ρεάλ ξεχώρισαν οι Χεζόνια με 25 πόντους , 6 ριμπάουντ και 4 ασσίστ, ενώ από τους Σέρβους , ο Καμίνσκι είχε 19 πόντους , και Πάντερ και Νάναλι σταμάτησαν στους 16 έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 13-13,31-33,54-68,76-88

Screenshot 2024 03 22 at 00 20 23 Partizan Mozzart Bet Belgrade vs Real Madrid 2024 03 21 21 30 EuroLeague