Bαλένθια-Μπάγερν 70-68: Ζωντανοί Ισπανοί για τα Play-In

Η Βαλένθια έκανε άλμα 10αδας αφού κέρδισε την Μπάγερν με σκορ 70-68 αφήνοντας την πίσω στην βαθμολογία. Οι νυχτερίδες βρίσκονται έτσι στο 14-16 ,ενώ οι Βαυαροί έπεσαν στο 13-17.

Αρκετά ισορροπημένος ήταν ο ρυθμός στην αρχή του αγώνα με την Βαλένθια να προηγείται 10-8 επί της Μπάγερν. Οι νυχτερίδες σε εκείνο το σημείο κάνανε ένα 13-0 με τον Τζόουνς και τον Οτζελέγιε και διαμόρφωσαν το σκορ σε 23-8 , διατήρησαν το προβάδισμά τους και έκλεισαν την περίοδο όντας μπροστά 28-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο , η Μπάγερν έριξε γρήγορα την διαφορά σε μονοψήφιες τιμές (40-33) με τον Φρανσίσκο και τον Έντουαρντς , με τους Βαυαρούς να μην αφήνουν την διαφορά να ξεφύγει στην συνέχεια και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Βαλένθια να είναι μπροστά με σκορ 45-37.

Στο δεύτερο μέρος , οι συνεχόμενοι πόντοι του Μπούκερ και του Έντουαρντς έιχαν ως αποτέλεσμα οι Βαυαροί να μειώσουν σε 52-48 , με το εύστοχο τρίποντο του Φρανσίσκο να στέλενει το ματς στο πόντο (56-55) και η περίοδο να κλείνει με τις νυχτερίδες να βρίσκονται μπροστά με την ελάχιστη τιμή διαφοράς (57-56). Στην τελευταία περίοδο , ο Μπαμπ έδωσε προβάδισμα στους Γερμανούς (57-58) , όμως ένα 10-2 των Ισπανών ανέβασε και πάλι την διαφορά (67-60). Ο Λόυσιτς ευστοχώντας από την γραμμή της φιλανθρωπίας μείωσε σε 69-68 με το ρολόι να δείχνει 23 '' για το τέλος. Ο Γιόβιτς ευστόχησε σε μια βολή και διαμόρφωσε το 70-68 ,με τον Λούσιτς να παίρνει την τελευταία επίθεση και να αστοχεί , οι νυχτερίδες πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη με σκορ 70-68 πιάνοντας την Παρτίζαν στις 14 νίκες.

Από τους νικητές ξεχώρισαν ο Τζόουνς με 19 πόντους , ενώ από την Μπάγερν ο Μπούκερ είχε 16.

Screenshot 2024 03 21 at 00 13 27 Valencia Basket vs FC Bayern Munich 2024 03 20 21 30 EuroLeague

Τα δεκάλεπτα: 28-15,45-37,57-56,70-68