Ερυθρός Αστέρας – Παναθηναϊκός 76-89: «Τρίποντη βροχή» και πράσινο προβάδισμα για την τετράδα

Ο πρώτος από τους πέντε τελικούς – όπως τους χαρακτήρισε ο Εργκίν Αταμάν… βάφτηκε πράσινος. Ο Παναθηναϊκός, με όπλο του την ευστοχία του από τα 6.75 (12/21) και τον «διπλό» Σλούκα (17 πόντοι, 10 ασίστ) λύγισε τον αξιόμαχο Ερυθρό Αστέρα με και σκαρφάλωσε στην 3η θέση με 19-11, ρεκόρ που έχουν και οι Φενέρμπαχτσε και Μονακό, μία νίκη πίσω από την δεύτερη Μπαρτσελόνα (20-10), την οποία φιλοξενεί την Παρασκευή (22/3) στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στην «Stark Arena» και με όπλο την ευστοχία του στα τρίποντα (5/5) προηγήθηκε με 23-14 στο 8’. Οι γηπεδούχοι, όμως, επέστρεψαν άμεσα και με τους Τεόντοσιτς και Μίτροβιτς έφεραν το ματς στο σουτ (20-23). Τα τρίποντα, όμως, μίλησαν και πάλι στο φινάλε για τους «πράσινους», με τους Σλούκα και Ναν να διαμορφώνουν το 20-29, με τον Παναθηναϊκό να τελειώνει την πρώτη περίοδο με 7/9 από την περιφέρεια! Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με γκολ – φάουλ του Γκραντ και καλάθι του Λεσόρ για το 20-34. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να διατηρούν το υπέρ τους προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα (30-43 με καλάθι του Σλούκα), όμως Ίλιτς και Χάνγκα μείωσαν σε 37-46. Ο Μπολομπόι έριξε ακόμα περισσότερο την διαφορά (39-46), όμως ακόμα ένα «πράσινο» τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Γκριγκόνις, έγραψε το 39-49, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Παηναθηναϊκό μπροστά με 51-41, χάρη σε 2/2 βολές του Σλούκα στο φινάλε.

Το επιθετικό κρεσέντο του Λεσόρ, στα μισά της τρίτης περιόδου… εκτόξευσε την διαφορά, από το 52-62 στο 54-70, με τον Νταβίντοβατς να μειώνει σε 56-70, με το φινάλε του δεκαλέπτου.  Ο ίδιος με γκολ – φάουλ μείωσε σε 59-70, όμως ένα ακόμα τρίποντο του Σλούκα έστειλε τον Παναθηναϊκό σε απόσταση ασφαλείας (59-73). Ίλιτς και Νέντοβιτς μείωσαν σε 63-73, ο Νταβίντοβατς έριξε την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (65-73), όμως το «τριφύλλι», με τι άλλο, με το 12ο τρίποντο του στο παιχνίδι, ξέφυγε εκ νέου με 76-63… βάζοντας τέλος στο ματς. Έτσι, το τελικό 76-89 φέρνει τον Παναθηναϊκό στο 19-11, δύο ημέρες πριν από τον… επόμενο τελικό απέναντι στην Μπαρτσελόνα (20-10), με τον Ερυθρό Αστέρα να πέφτει στο 10-20.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 41-51, 56-70, 76-89

Οn fire: Εξαιρετική εμφάνιση από τον Κώστα Σλούκα με 17 πόντους και 10 ασίστ.

Ξεχώρισαν: Σαρωτικός για ακόμα ένα ματς ο Λεσόρ με 19 πόντους, έξι ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και τρία κλεψίματα, με τον Μήτογλου να έχει 17 πόντους και εννιά ριμπάουντ και τον Ναν 15 πόντους. Για τον Αστέρα, Νέντοβιτς και Νταβίντοβατς είχαν από 19 πόντους έκαστος.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +16 για τον Παναθηναϊκό (52-68) στο 28’.

Διαιτητές: Γκαρσία, Παστούσιακ, Κονσταντίνοβς