Φενέρμπαχτσε-Βαλένθια 118-88: Με 24(!) τρίποντα γερά στο κόλπο της τετράδας

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Φενέρμπαχτσε, η οποία σκόραρε παραπάνω τρίποντα από ότι δίποντα, επί της Βαλένθια στην έδρα της με σκορ 118-88 . Οι Τούρκοι βρίσκονται έτσι στο 18-11 της βαθμολογίας και οι νυχτερίδες στο 13-16.

Με σπασμένα τα φρένα μπήκαν οι Τούρκοι στο παρκέ και με τα τρίποντα του Ντόρσει και του Χέιζ-Ντέιβις είχε αποκτήσει σημαντικό προβάδισμα με σκορ 14-5 , με τους φιλοξενούμενους να απαντάνε και να μειώνουν στο τρίποντο (22-19) με τον Πάνγκος, τον Οτζελέγιε και τον Τζόουνς. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Φενέρ ήταν καταπληκτική και πολύ εύστοχη έξω από την γραμμή των 6.75 (πέτυχε 7 ) και σημείωσε 35 πόντους. Ένα σερί 14-2 των Τούρκων δια χειρός Σεστίνα έδωσε το προβάδισμα 15 πόντων στους Τούρκων (36-21) και στην συνέχεια ανέλαβε δράση ο Γουίλμπεκιν και αύξησε την διαφορά στους 20 πόντους με τους Τούρκους να κάνουν πάρτι ήδη από τα πρώτα 20 λεπτά ( 57-37).

Η Φενέρ συνέχισε και στο δεύτερο μέρος το επιθετικό της κρεσέντο καθώς πέτυχε 28 πόντους. Τα τρίποντα του Ντόρσει και του Νουά εκτόξευσαν την διαφορά στους 25 πόντους , με τον Γκούντουριτς και τον Χέιζ να την συνεχίζουν να την κρατούν μέχρι το τέλος της περιόδου (85-61). Στην τελευταία περίοδο , η Φενέρ συνέχισε να είναι καταιγιστική , ανέβασε και άλλο την διαφορά και οι Τούρκοι πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη με σκορ 118-88.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Ντόρσει με 28 πόντους κι ακολούθησε ο Χέιζ-Ντέιβις με 21. Από τους ηττημ΄ενους ο Ντέιβις είχε 18 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 57-37, 85-61, 118-88.

Screenshot 2024 03 14 at 21 59 48 Fenerbahce Beko Istanbul vs Valencia Basket 2024 03 14 19 45 EuroLeague