Βιλερμπάν - Αρμάνι Μ. 81-77: Όταν "ξύπνησε" ήταν αργά

Η Αρμάνι ηττήθηκε εκτός έδρας από την Βιλερμπάν με 81-77 και έχασε σημαντικό έδαφος στην μάχη της δεκάδας στην Euroleague.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 22-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου με τρίποντο του Νάντο Ντε Κολό. Η Αρμάνι συμμάζεψε την κατάσταση στην δεύτερη περίοδο με επιμέρους σκορ 11-4 για το 26-24. Με δικό της 9-0 η Ασβέλ ανέβασε την διαφορά στους 11 (35-24) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 39-35 με τρίποντο του Ντίβον Χολ.

Στο δεύτερο μισό,οι βολές του Λοβέρν επανέφεραν την διαφορά στις παρυφές των δέκα πόντων (44-35). Ένα σερί 7-0 ένα λεπτό πριν την λήξη της τρίτης περιόδου έφερε τους Ιταλούς σε απόσταση αναπνοής (54-53) με την τέταρτη περίοδο να αρχίζει από την αφετηρία του 62-56. Εκεί,η Βιλερμπάν με ένα φοβερό σερί 14-0 εκτόξευσε την διαφορά στους 17 (76-59) και ουσιαστικά έγειρε την κατάσταση υπερ της στην υπόθεση νίκη. Το σερί 11-0 του Μιλάνο στο τελευταίο διλεπτο δεν ήταν αρκετό για να ανατρέψει την κατάσταση και η βολή του Εντιαγέ έγραψε το τελικό 81-77.

Για τους νικητές ο Λοβέρν πέτυχε 17 πόντους και ο Ντε Κολό 13. Για την ομάδα του Ετόρε Μεσίνα ο Χολ είχε 19 πόντους και ο Λο 15.

Τα δεκάλεπτα:22-13,39-35,62-56,81-77