Φενέρμπαχτσε-Μπασκόνια 111-96: Σε τροχιά 4αδας με βομβαρδισμό τριπόντων

Η Φενέρ με επίθεση βγαλμένη για σεμινάριο και έχοντας 19 τρίποντα κέρδισε την Μπακόνια εντός έδρας με σκορ 111-96. Οι Τούρκοι έτσι έφτασαν στο 16-11 αφήνοντας πίσω τους τους Βάσκους με ρεκόρ 14-13.

Φενέρ και Μπασκόνια στην αρχή του παιχνιδιού έβλεπαν τα καλάθια σαν βαρέλι γεγονός που το μαρτυρά το 32-34 της πρώτης περιόδου. Πιο δυνατά μπήκε η Φενέρ με τους Σανλί και τον Ντόρσει να διαμορφώνουν το 21-16 , με τους Βάσκους να απαντάνε με τα τρίποντα του Μονέκε , του Ντίαζ και του Μαρίνκοβιτς και να παιρνούν μπροστά με σκορ 34-32 στο τέλος της περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο , ήταν σειρά των Τούρκων να απαντήσουν με δικά τους τρίποντα με τον Σεστίνα και τον Γκούντουριτς και να παίρνουν προβάδισμα επτά πόντων δια χειρός Παπαγιάννη (47-40). Τα τρίποντα του δικού μας Ρογκαβόπουλου και οι βολές του Σεντερέσκις έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στους Βάσκους με σκορ 48-47 , Καλάθης και Παπαγιάννης πήραν τα ηνία της ομάδας και διαμόρφωσαν το 55-54 σκορ του ημιχρόνου.

Μονέκε και Μαρίνκοβιτς έδωσαν προβάδισμα 6 πόντων στην Μπασκόνια (57-63). Οι Τούρκοι κάνανε κάτι απίστευτο καθώς απομένανε 7 λεπτά για το τέλος της περιόδου σκόραραν μόνο με τρίποντα για το υπόλοιπο του δεκαλέπτου (έβαλαν 7 , τα 5 ο Μπιμπέροβιτς ) διαμορφώνοντας το 78-78 στο τέλος του δεκαλέπτου. Ένα 10-0 , κυρίως με Γκούντουριτς , Καλάθη και Μότλει έκαναν το 88-78, οι Ισπανοί απάντησαν γρήγορα με ένα 8-0 με Θέοδορ και Μονέκε και μείωσαν σε 93-89. Γκούντουριτς και Χέιζ "σφράγισαν" την νίκη διαμορφώνοντας το 111-96

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ντείβις με 19 πόντους και ο Μπιμπέροβιτς με 15, ενώ από τους Βάσκους ο Μαρίνκοβιτς είχε 18 πόντους και ακολούθησε ο Ντιαζ με 15. Ο αγώναε είχε και πολλούς Έλληνες με τον Καλάθη να πετυχαίνει double double με 11 πόντους και 12 ασσίστ , οι Παπαγιάννης και Ντόρσει έμειναν χαμηλά με 6 και 4 πόντους αντίστοιχα. Αντίθετα , ο Ρογκαβόπουλος έμεινε στους 6 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 32-34,55-54,78-78,111-96

Screenshot 2024 03 01 at 22 40 17 Fenerbahce Beko Istanbul vs Baskonia Vitoria Gasteiz 2024 03 01 19 45 EuroLeague