Παρτιζάν - Εφές 100-90: Σόου Αβράμοβιτς και επιστροφή στις νίκες για τους Σέρβους

Η Παρτιζάν επικράτησε με 100-90 της Εφές με έναν εκπληκτικό Αβράμοβιτς (30π) και επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες.

Στο ξεκίνημα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την πρώτη περίοδο να λήγει 17-20 με καλάθι του Τριφούνοβιτς. Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε και στην δεύτερη περίοδο με τους γηπεδούχους να παίρνουν μια διαφορά 6 πόντων (39-33) με καλάθι του Καμπόκλο. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 43-40 με δύο πόντους του Γουίλ Κλάιμπερν.

Στο δεύτερο μισό,η Παρτιζάν έτρεξε ένα επιμέρους 12-4 και πήρε διψήφια διαφορά 11 πόντων (55-44). Η Εφές απάντησε με δικό της 7-0 σερί για το 55-51. Το τρίποντο του Άντζουσιτς έδωσε προβάδισμα 7 πόντων στους Σέρβους,με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην τελευταία περίοδο από την αφετηρία του 64-59. Εκεί, ο Γουίλις έδωσε το πρώτο προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο στους Τούρκους (72-73),αλλά η ομάδα του Ομπράντοβιτς αντέδρασε και με επιμέρους 11-3 έφερε το παιχνίδι στο +7 (83-76). Το τρίποντο του Αβράμοβιτς για το 92-82 έγειρε την πλάστιγγα οριστικά υπέρ της Παρτιζάν η οποία επικράτησε με 100-90.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο τρομερός Αλέκσα Αβράμοβιτς με 30 πόντους,ενώ ο Λεντέι προσέθεσε 21 με 8 ριμπάουντ. Για τους Τούρκους ο Κλάιμπερν είχε 17 και ο Πλάις 13.

Τα δεκάλεπτα:17-20,43-40,64-59,100-90