Μπασκόνια - Βιλερμπάν 94-80: Πέντε χρόνια μετά τον Καλάθη,ο ΜακΙντάιρ έγραψε triple double

Η Μπασκόνια επικράτησε με 94-80 της Βιλερμπάν στην Μπουέσα Αρίνα αλλά το αποτέλεσμα του αγώνα θα μπει σε δεύτερη μοίρα λόγω της εξωγήινης εμφάνισης του Κόντι Μίλερ ΜακΙντάιρ ο οποίος έκανε triple double.

Ο Αμερικανός είχε 11 πόντους,11 ριμπάουντ και 20 ασίστ σπάζοντας μάλιστα και το ρεκόρ στις ασίστ που κατείχαν οι Καμπάτσο και Γιόβιτς με 19.

Τελευταία φορά που σημειώθηκε triple double στην Ευρωλίγκα ήταν περίπου πριν πέντε χρόνια από τον Νικ Καλάθη σε ένα παιχνίδι του Παναθηναϊκού κόντρα στην Μπουντούτσνοστ.

Στο ξεκίνημα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την πρώτη περίοδο να λήγει 23-20 με καλάθι του Πάρις Λι. Οι Βάσκοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 12-4 για το 35-24. Με ένα σερί 6-0 οι γηπεδούχοι πήγαν στην ανάπαυλα με διαφορά 13 πόντων (52-39).

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα παρέμεινε η ίδια,με τις δύο ομάδες να σκοράρουν διαδοχικά η μία από την άλλη και μοιραία την Μπασκόνια να κρατάει διψήφιες διάφορες. Το τρίποντο του Χάουαρντ ξαναπήγε την διαφορά στους 13 (68-55) με την τέταρτη περίοδο να αρχίζει από την αφετηρία του 71-61. Εκεί η Βιλερμπάν έκανε ένα σερί 5-0 και κατέβασε την διαφορά στους 5 (71-66),όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με δικό τους 10-2 για το 81-68,με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 94-80.

Εκτός από τον μαγικό ΜακΙντάιρ,ο Χάουαρντ για τους νικητές είχε 18 πόντους και ο Κοστέλο 14. Για την ομάδα του Πουπέ ο Λοβέρν πέτυχε 16 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ,ενώ ο Τζάκσον είχε 14.

Τα δεκάλεπτα: 23-20,52-39,71-61,94-80