Μπασκόνια-Μακάμπι 92-82: Ραψωδία Χάουαρντ με καταπληκτικό Ρογκαβόπουλο.

Η Μπασκόνια με τον Χάουαρντ να συνεχίζει σε beast mode νίκησε στην ΄εδρα της την Μακάμπι με σκορ 92-82 ,  με τις δυο ομάδες να βρίσκονται στο 13-12 της βαθμολογίας. Εξαιρετικός ήταν και ο Ρογκαβόπουλος έχοντας 13 πόντους.

Αρκετά ισορροπημένος ήταν ο ρυθμός του παιχνιδιού μεταξύ των δυο ομάδων με την Μακάμπι να κάνει ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά με τον Γουέμπ και τον Μπόλντγουιν και να ξεφεύγει με 6 πόντους στο τέλος της περίοδου (20-26). Στο δεύτερο δεκάλεπτο , η Μπασκόνια ήταν καταπληκτική στον επιθετικό τομέα γεγονός που το μαρτυρά και οι 34 πόντοι που σκόραρε σε 10 λεπτά. Χάουαρντ και Μονέκε πήραν τα ηνία της επίθεσης στα πρώτα λεπτά και γύρησαν το παιχνίδι υπέρ τους όντας μπροστά στο σκορ (41-35). Κότσαρ και Μαρίνκοβιτς συνέχισαν την δουλεία διαμορφώνοντας το 54-41 , με τους Ισραηλινούς με ένα 6-0 να απαντάνε με τον Μπράουν και τον Νίμπο και να διαμορφώνουν το 54-47 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος , οι Βάσκοι με τα τρίποντα του Ρογκαβόπουλο και τον επιθετικό οίστρο του Θεοδόρ και του Χάουαρντ ανέβασαν το χάντικαπ του αγώνα στους 19 (73-54) , ένα όμως 9-0 των φιλοξενούμενων με τις βολές του Μπράουν και του Ριβέρο διαμόρφωσαν το 73-63 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στην τελευταία περίοδο , τα τρίποντα του Ρογκαβόπουλου και του Μαρίνκοβιτς διατήρησαν την διαφορά υπέρ της Μπακόνια σε διψήφιες τιμές (85-72). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να μειώσουν με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται και αυξάνουν και άλλο την διαφορά (92-74)χτυπώντας στην ρακέτα με τον Μονέκε και τον Μαρίνκοβιτς . Οι Ισραηλινοί κάνανε ένα σερί 8-0 και διαμόρφωσαν το τελικό 92-82.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Χάουαρντ με 26 πόντους και ο διπλός Μονέκε με 15 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ. Ενώ ο δικός μας Ρογκαβόπουλος είχε 13 πόντους . Από τους φιλοξενούμενους ο Μπόλντγουιν με 25 πόντους και 6 ασσίστ ήταν κυριολεκτικά μόνος.

Τα δεκάλεπτα:20-26,54-47,73-63,92-82

Screenshot 2024 02 02 at 00 22 22 Baskonia Vitoria Gasteiz vs Maccabi Playtika Tel Aviv 1 February 2024 21 30 EuroLeague