Ρεάλ Μ.-Μακάμπι 106-101: Βασίλισσα στο θρίλερ της Μαδρίτης

Η Βασίλισσα με όπλο την επιθετική της πολυφωνία αλλά και την ψυχραιμία της στα τελευταία λεπτά κέρδισε την μαχητική Μακάμπι με σκορ 106-101. Οι Μαδριλένοι συνεχίζουν ακάθεκτοι καθώς βρίσκονται στο 21-3 της βαθμολογίας ενώ η Μακάμπι στο 13-11.

Η Ρεάλ πετώντας κυριολεκτικά φωτιές μπήκε στην αρχή του παιχνιδιού με τον Ντεκ και τον Πουαριέ να κάνουν πάρτυ στην αντίπαλη ρακέτα και να τους συμπληρώνουν Χεζόνια και Καμπάτσο στην περιφέρεια η Βασίλισσα προηγήθηκε στο τέλος της περιόδου με σκορ 29-18.Στο δεύτερο δεκάλεπτο , Μπόλντγουιν και Κόλσον πήραν τα ηνία της ομάδας τους , πρωταγωνίστησαν επιθετικά και μείωσαν την διαφορά στους πέντε (50-45) , με τις δυο εύστοχες βολές του Καμπάτσο να διαμορφώνουν το 52-45 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι δυο ομάδες ξεδίπλωσαν στο παρκέ το πλούσιο επιθετικό ταλέντο τους γεγονός που το μαρτυρά το επιμέρους 28-28. Ενώ η διαφορά ήταν σταθερά στους πέντε πόντους ( 55-50) Κοζέρ και Καμπάτσο με ένα γρήγορο 6-0 την εκτοξεύουν στους 11 (61-50). Ο Σόρκιν από την γραμμή των 6.75 και ο Ριβέρο από το αντίπαλο ζωγραφιστό μείωσε την διαφορά στο πόντο για την Μακάμπι (72-71) , όμως τα τρίποντα του Χεζόνια και του Μούσα την ανέβασαν στο 80-73 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τέλος , Μούσα και Ροντρίγκεθ έστειλαν την Βασίλισσα και πάλι το χάντικαπ σε διψήφιες τιμές (91-78) με τους Ισραηλινούς να μην έχουν πει την τελευταία τους κουβέντα με ένα γρήγορο 11-0 έριξαν την διαφορά στο καλάθι με το σκορ να διαμορφώνεται σε 91-89 στο 35'. Γιαμπουσέλε και Πουαριέ δέσποσαν μέσα στην ρακέτα και εκτόξευσαν την διαφορά και πάλι στους 11 πόντους (100-89) , με τους φιλοξενούμενους να έχουν τα ψυχικά αποθέματα με τους Μπόλντγουιν , Κόλσον και Μπράουν να ρίχνουν και πάλι το χάντικαπ στο καλάθι (100-98) , με τους Μαδριλένους να δείχουν ψύχραιμοι στην γραμμή της φιλανθρωπίας ευστοχώντας στις τέσσερις τελευταίες και κρίσιμες πανηγύρισαν την νίκη με σκορ 106-101.

Από τους Μαδριλένους ξεχώρισε ο Μούσα με 19 πόντους ,ενώ από 16 είχαν Χεζόνια και Πουαριέ εκάστος , ενώ από τους Ισραηλινούς Μπόλντγουιν με 28 και Κόλσον με 25 ήταν κυριολεκτικά μόνοι.

Τα δεκάλεπτα: 29-18,52-45,80-73,106-101

Screenshot 2024 01 30 at 23 54 38 Real Madrid vs Maccabi Playtika Tel Aviv 30 January 2024 21 30 EuroLeague