Βιλερμπάν – Φενέρμπαχτσε 73-83: Υπόθεση 10 λεπτών

Η Φενέρμπαχτσε έδειξε την ανωτερότητα της έναντι της Βιλερμπάν στο β’ μέρος, με τους Τούρκους να φτάνουν στην νίκη με 83-73, που τους διατηρεί στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Η Φενέρμπαχτσε ήταν το μεγάλο φαβορί της αναμέτρησης, όμως αυτό δεν φάνηκε σε καμία περίπτωση στο α’ μέρος. Αντίθετα, η Βιλερμπάν, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σκοτ, που σημείωσε 21 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με +12 στο 17’ (39-27). Στο τελευταίο τρίλεπτο, όμως, η Φενέρ πρόλαβε να… ροκανίσει την διαφορά σε απόσταση ενός σουτ, χάρη σε ένα επιμέρους 2-12, με τον Γουίλμπεκιν με τρίποντο στο φινάλε, να διαμορφώνει το 42-39.

Αφού η Φενέρ δεν έπαθε… ζημιά στο πρώτο «καυτό» ημίχρονο» των Γάλλων, ουσιαστικά ήταν θέμα χρόνου για τους Τούρκους να κάνουν το… προσπέρασμα στο σκορ, το οποίο ήρθε με ένα γρήγορο 5-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, από τους Μότλεϊ και Καλάθη (42-44). Πλέον, η Φενέρ είχε το παιχνίδι στα χέρια της και με ένα 7-1 από το 46-46 ξέφυγε με 47-53. Ο Γουίλμπεκιν έφερε το +10 για τους φιλοξενούμενους (52-62), με την Φενέρ να μπαίνει στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 11 πόντων (56-67), προβάδισμα το οποίο συντήρησαν με σχετική άνεση μέχρι το φινάλε. Έτσι, το τελικό 73-83 φέρνει τους Τούρκους στο 15-9 και τους Γάλλους να πέφτουν στο 5-19.

Ο Μότλεϊ με 24 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Γουίλμπεκιν να έχει 17 πόντους, ενώ για την Βιλερμπάν, ο Σκοτ σταμάτησε στους 26 πόντους, τους 21 στο α’ μέρος, με τον Λι να έχει 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 42-39, 56-67, 73-83