Ερυθρός Αστέρας -Βαλένθια 82-64: Άνετα οι ερυθρόλευκοι με σούπερ Νέντοβιτς

O Eρυθρός Αστέρας έχοντας τον Νέντοβιτς σε δαιμωνιώδη φόρμα καθ΄ως σκόραρε 27 πόντους με 6/7 τρίποντα σκόρπισε την Βαλένθια με σκορ 82-64.  Ο Ερυθρός έτσι βρίσκεται στο 10-14 της βαθμολογίας, ενώ οι "νυχτερίδες" έπεσαν στο 12-12.

Ένα αρκετά ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο στο παιχνίδι με τις δυο ομάδες να δίνουν περισότερη έμφαση στην άμυνα και στο πως να εξουδετερώσουν τον αντίπαλο , η Βαλένθια με εύστοχο σουτ του Άντερσον πήρε προβάδισμα στο τέλος με σκορ 11-12. Στο δευτερο δεκάλεπτο, ο Ερυθρός πήρε φωτιά στην επίθεση ενώ ταυτόχρονα ήταν αποδοτικός και στην άμυνα. Οι γηπεδούχοι με τα τρίποντα του Τεόντοσιτς και του Νέντοβιτς και την κυριαρχία του Τόμπι στην ρακέτα έκαναν ένα απίστευτο επιθετικό ξέσπασμα 20-4 , με τους Σέρβους να διαμορφώνουν το 31-16. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με ένα γρήγορο σερί δια χειρός Ίνγκλς και Τζόουνς και μειωσαν στοςυ εννιά (35-26) μετην Βαλένθια να κρατάει το χάντικαπ σε μονοψήφιο αριθμό στο τέλος του ημιχρόνου (39-30).

Στο δεύτερο μέρος, η Βαλένθια αν και μείωσαν την διαφορά στους έξι (41-35) και με 13 από τους 15 συνεχόμενους πόντους εκτόξευσε την διαφορά πάλι σε διψήφιες τιμές διαμορφώνοντας το 54-41 , με τους γηπεδούχους να κρατάνε την διαφορά ψηλά μέχρι το τέλος της περιόδου. Στο τέλος ο Ερυθρός έπαιξε άμυνα , περιόρισε επιθετικά την Βαλένθια , ενώ την δουλειά μπροστά την έκανε ο Σμαρτ με τους ερυθρόλευκους να μην απειλούνται και να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη με σκορ 82-64.

Ο Νέντοβιτς από πλευράς Σέρβων ήταν ξεχωριστός έχοντας 27 πόντους με 6/7 τρίποντα , ενώ ο Τζόουνς είχε 11 πόντους από πλευράς Βαλ.ενθια.

Τα δεκάλεπτα:11-12,39-30,61-49,82-64

Screenshot 2024 01 30 at 23 07 25 Crvena Zvezda Meridianbet Belgrade vs Valencia Basket 30 January 2024 21 00 EuroLeague