Αρμάνι - Μπαρτσελόνα 74-70: Παρόντες οι Μιλανέζοι στην μάχη της 10άδας

Η Αρμάνι πέτυχε μια σημαντική νίκη επί της Μπαρτσελόνα με 74-70 στην προσπάθεια που κάνει για να αναρριχηθεί στην πρώτη δεκάδα της Ευρωλίγκας. Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τους Καταλανούς.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην αρχή,όμως η Αρμάνι στα τέλη της πρώτης περιόδου βρήκε σερί 11-0 και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 11 (23-12). Στην δεύτερη περίοδο οι Ιταλοί συντηρούσαν εύκολα την διψήφια διαφορά και μάλιστα με ένα επιμέρους σκορ 11-4 στο τέλος του ημιχρόνου εκτόξευσε την διαφορά στους 19 (47-28).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Καταλανοί αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 21-10 έριξαν την διαφορά στους 8 πόντους και οι δύο ομάδες πήγαν στην τέταρτη περίοδο από την αφετηρία του 57-49. Το καλάθι και φάουλ του Σάβον Σιλντς έστειλε την διαφορά στους 14 (67-53) και κάπου εκεί το παιχνίδι έδειχνε ότι θα "σβήσει". Όμως, η Μπάρτσα με σερί 11-2 ροκάνισε την διαφορά στους 5 (69-64) και μάλιστα ο Κάλινιτς λίγο έλειψε να μειώσει στο σουτ όμως αστόχησε σε λέι απ σε φάση αιφνιδιασμού σε μια κομβική φάση του παιχνιδιού. Η ομάδα του Μεσίνα δεν ήθελε να κερδίσει άνετα,καθώς επέτρεψε στην αντίπαλο της να φτάσει μέχρι και το -2 στα 6,7" αλλά η Μπαρτσελόνα δεν είχε χρόνο και ηττήθηκε με 74-70

Για τους νικητές ο συνήθης ύποπτος Σιλντς είχε 23 πόντους,με τον Μακρούντερ να προσθέτει άλλους 11. Για τους φιλοξενούμενους ο συγκινητικός Βέσελι πέτυχε 27 πόντους και ο Πάρκερ 11.

Τα δεκάλεπτα:23-12,47-28,57-49,74-70