Βαλένθια-Αρμάνι Μ. 84-72: Επιστροφή στις νίκες για τις "νυχτερίδες" με καταιγιστικό το τελευταίο 12λεπτο

Μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες , η Βαλένθια πα΄ιζοντας ωραίο μπάσκετ χαμογέλασε και γνώρισε την νίκη επί της Αρμάνι με σκορ 84-72 . Οι νυχτερίδες έτσι βρίσκονται στο 11-11 της βαθμολογίας , ενώ οι Ιταλοί στο 9-13.

Ισορροπημένος ήταν ο ρυθμός στην αρχή του παιχνιδιού με τις ομάδες να μην επιτρέπουν της άλλης να ξεφύγει και να βρίσκονται κοντά στο σκορ στα πρώτα δέκα λεπτά (21-19). Στην δεύτερη περίοδο ένα επιθετικό ξέσπασμα 10-2 των Ιταλών χτυπώντας μέσα στο ζωγραφιστό κυρίως με τους Μέλι και Πόιθρες έδωσε προβάδισμα επτά πόντων στους φιλοξενούμενους (28-35) γεγονός που το κράτησαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (32-40).

Στο δεύτερο μέρος και ενώ η Αρμάνι διατηρούσε μέχρι και τα τελευταία λεπτά την διαφορά σε διψήφιες τιμές (46-56), οι νυχτερίδες με τις τρίποντες βόμβες του Τζόουνς και την ευστοχία των Χάρπερ και Οτζελέγιε έκαναν ένα 13-0 σερί και προσπέρασαν τους Μιλανέζους (59-56) ,οι οποίοι ισοφάρισαν με τις εύστοχες βολές του Νέπιερ και του Πόιθρες σε 59-59 , με το εύστοχο σουτ του Χάρπερ να διαμορφώνει το 61-59 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Εκμεταλλευόμενη την καλή της άμυνα στο δεύτερο πεντάλεπτο της περιόδου , οι γηπεδούχοι με τις ελεύθερες βολές του Ντέιβις και τα τρίποντα του Πραντίγια και τον Ρόμπερτσον έκαναν ένα επιμέρους 16 -2 στα τελευταία λεπτά διαμορφώνοντας το τελικό 84-72 και πανηγύρισαν έτσι την επιστροφή τους στις νίκες.

Από μεριάς γηπεδούχων ξεχώρισαν οι Τζόουνς και Ντέιβις με 15 πόντους έκαστος , ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Νέπιερ είχε 20 και ο Χολ 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-19,32-40,61-59,84-72

Screenshot 2024 01 20 at 00 10 01 Valencia Basket vs EA7 Emporio Armani Milan 19 January 2024 21 30 EuroLeague