Βαλένθια - Παναθηναϊκός 81-82: Η βολή του Λεσόρ ξεκλείδωσε το διπλό

Στο Πριγκιπάτο ήταν το λάθος του Οκόμπο που έφερε το buzzer τρίποντο του Γκριγκόνις και στην Βαλένθια ήταν το φάουλ του Ντέιβις στην διεκδίκηση του ριμπάουντ, που έφερε την... σαν buzzer βολή του Λεσόρ στο 1,5'' για το φινάλε και έδωσε στον Παναθηναϊκό την μεγάλη νίκη με 82-81 μέσα στην Λα Φοντέτα.

Οι πράσινοι ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 7-2 και 9-3.Η Βαλένθια αντέδρασε και με σερί 11-1 πέρασε μπροστά με 14-10. Τα καλάθια του Ναν και του Λεσόρ έφεραν το ματς στα ίσια (14-14). Πέντε αναπάντητοι πόντοι του Τζόουνς έδωσαν προβάδισμα με 19-14 στους γηπεδούχους με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 23-22 με follow του Ερνανγκόμεθ μετά από προσπάθεια του Ναν. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου Άντερσον και Πραντίγια έκαναν το 27-22 και αργότερα ο Γιόβιτς με τρίποντο έδωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα στην ομάδα του (36-29). Όμως,τότε ο Παναθηναϊκός έκανε ένα σερί 8-0 και με τρίποντο του Λούκα Βιλντόσα προηγήθηκαν με 37-36. Η Βαλένθια έκανε και αυτήν με την σειρά της ένα 7-0 σερί για το 45-40. Το τρίποντο του Γκράντ έγραψε το 47-47 του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε εξαιρετικά το δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 12-3 προηγήθηκε με 9 πόντους (50-59). Παρόλα αυτά η Βαλένθια απάντησε με δικό της 10-0 για το 60-59. Το τρίποντο του Βιλντόσα έκανε το 60-62,ενώ το τρίποντο του Ναν το 66-66. Το γκολ-φαουλ του Ρίβερς έγραψε το 69-66 της τρίτης περιόδου. Στην τέταρτη περίοδο η Βαλένθια εμφανίστηκε πιο σίγουρη και προηγήθηκε με 73-66 με καλάθι του Μετά από περίπου 3 λεπτά ο Βιλντόσα μείωσε με τρίποντο στους 4 (73-69). Ο Ντέιβις ξαναέδωσε αέρα 5 πόντων στην ομάδα του (77-72). Το τρίποντο του Γκριγκόνις και το καλάθι του Λεσόρ έγραψαν το 77-77,με τον Ινγκλις να κάνει το 80-77 με καλάθι και φάουλ. Ο Γκράντ ευστόχησε σε δύο βολές,ο Τζόουνς είχε μετά 1/2 και ο Βιλντόσα έφερε το ματς στα ίσια (81-81). Στην τελευταία επίθεση ο Χάρπερ αστόχησε σε τρίποντο,με τον Ντέιβις να κάνει φάουλ στον Λεσόρ στην διεκδίκηση του ριμπάουντ. Ο Γάλλος σέντερ πέτυχε 1/2 και ο Οτζελέγε αστόχησε σε τρίποντο για το τελικό 81-82.

On fire: Ο Λούκα Βιλντόσα πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση με το "Τριφύλλι" σημειώνοντας 19 πόντους (5/7 τρίποντα).

Ξεχώρισαν: Ο Γκράντ με 13 πόντους,5 ριμπάουντ και 6 ασίστ και ο Λεσόρ με 12 πόντους και φυσικά την βολή της νίκης. Για τους Ισπανούς ο Οτζελέγε με 13 πόντους και ο Χάρπερ με 12.

Διαιτητές:Ντιφαλά,Γιόβτσιτς,Σεμές