Βιλερμπάν - Ρεάλ 76-77: Οι Μαδριλένοι κέρδισαν από... συνήθεια

Η Ρεάλ επικράτησε στην LDLC Arena της Βιλερμπάν με 77-76 σε ένα παιχνίδι που σίγουρα δεν φάνηκε η μεγάλη ποιοτική διαφορά των δύο ομάδων.

Οι Γάλλοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 15-6 με καλάθι του Καμπαρό,με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 19-18 με τρίποντο του Φαμπιέν Κοζέρ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ασβέλ συνέχιζε να προηγείται και προηγήθηκε ακόμα και με 9 πόντους (39-30) με καλάθι του Λι πριν ο Γιούλ γράψει το 39-33 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κράταγαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ,με τον Κοζέρ να κάνει το 50-49 αλλά την Βιλερμπάν να απαντάει και να πηγαίνει στην τέταρτη περίοδο με διαφορά 6 πόντων (57-51). Εκεί,η Ρεάλ αποφάσισε να παίξει στους φετινούς της ρυθμούς και κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 19-2 προηγήθηκε με 59-70. Όμως,οι Μαδριλένοι δεν ξαναπέτυχαν καλάθι εντός παιδιάς για παραπάνω από τρία λεπτά με αποτέλεσμα η Βιλερμπάν να καταφέρει να φέρει το παιχνίδι στην ισοπαλία (74-74). Τότε ο Ταβάρες με ένα χουκ έδωσε το προβάδισμα στην Ρεάλ,ο Καμπαρό αστόχησε σε δύσκολο σουτ ισοφάρισης,ο Καμπάτσο πέτυχε 1/2 βολές,ο Λοβέρν μείωσε στον πόντο, ο Γιούλ αστόχησε στις επόμενες δύο βολές όμως ο χρόνος που απέμενε δεν άφησε στους Γάλλους τα περιθώρια για καθαρό σουτ και έτσι ηττήθηκαν με 76-77.

Για τους ηττημένους,ο Καμπαρό πέτυχε 20 πόντους ενώ ο Λι είχε 17 και 7 ασίστ. Για τους Καστιγιάνους ο Πουαριέ σημείωσε 17 πόντους,ενώ ο Έντι Ταβάρες σημείωσε double double με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ.