Ζαλγκίρις - Μπαρτσελόνα 80-85: Επιστροφή στις νίκες για τους Καταλανούς

Επιστροφή στις νίκες μετά από δυο συνεχόμενες ήττες είχε η Μπαρτσελόνα η οποία έβγαλε τις άμυνες στο τέλος και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με σκορ 85-80 έναντι της Ζαλγκίρις. Οι Καταλανοί βρίσκονται στο 11-5 της βαθμολογίας , ενώ η Ζάλγκιρις έχει το αντίθετο ρεκόρ 5-11.

Πολύ παραγωγικό ήταν το πρώτο ημίχρονο και για τις δυο ομάδες. Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, έβαλε τα μεγάλα σουτ με τον Λαπροβίτολα και τον Κάλινιτς με αποτέλεσμα οι καταλανοί να προηγηθούν για 6 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (22-28). Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι με ένα 15-2 , πήραν τα ηνία του παιχνιδιού και προηγήθηκαν 37-30. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν , τελείωσαν αποτελεσματικά τις φάσεις και πήγαν με εκ νέου προβάδισμα στα αποδυτήρια (51-56).

Στο δεύτερο μέρος , οι Λιθουανοί με δύναμη και την έδρα τους , έπαιξαν άμυνα τη οποία μετουσίωσαν σε επιτυχημένα καλάθια στην επίθεση με τον Μπίρουιτς και τον Έβανς και ήταν μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-70). Στην τελευταάι περίοδο , ενώ οι Λιθουανοί είχαν το προβάδισμα μέχρι το 36' (80-77), οι Καταλανοί με ένα σερί 8-0  με τις εύστοχες βολές του Λαπροβίτολα , γύρησαν το ματς και πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη με σκορ 85-80.

Πρώτος σκόρερ των Λιθουανών ήταν ο Μπίρουιτς με 18 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους διακρίθηκε ο Λαπροβίτολα με 18 και αυτός .

Τα δεκάλεπτα:22-28,51-56,73-70,80-85

Screenshot 2023 12 22 at 22 10 49 Zalgiris Kaunas vs FC Barcelona 22 December 2023 20 00 EuroLeague