Μακάμπι - Ερυθρός Αστέρας 92-98: Άνετο διπλό στο... σπίτι του με μυθικό Τεόντοσιτς

Ο Ερυθρός επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 98-92 πολύ πιο εύκολα απότι δείχνει το τελικό σκορ παίρνοντας τυπικά το διπλό,έστω και αν αγωνιζόταν στην έδρα του.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ,με την περίοδο να λήγει 20-20. Ο Ερυθρός με επιμέρους σκορ 14-3 πήραν διαφορά 11 πόντων (23-34) και διατήρησε αυτήν την διαφορά σχεδόν αυτούσια μέχρι και το ημίχρονο όπου το σκορ ήταν 42-51.

Στο δεύτερο μέρος οι Σέρβοι ξέφυγαν ακόμη περισσότερο και προηγήθηκαν με 19 πόντους με τρίποντο του Γκεντράιτις (53-72). Το 65-79 της τρίτης περιόδου έδειχνε ότι δύσκολα θα επιστρέψει η Μακαμπι. Πράγματι,αυτό συνέβη, καθώς οι Ισραηλινοί αρκέστηκαν στο να ψαλιδίσουν την διαφορά,όχι σε επίπεδα όμως για να ανατρέψουν την κατάσταση και έτσι ηττήθηκαν με 98-92.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ήταν ο  Μίλος Τεόντοσιτς με μια εμφάνιση βγαλμένη από τα μεγάλα μπασκετικά του νιάτα αφού πέτυχε 27 πόντους και έδωσε 14 ασίστ. Πολύ καλός και ο Τζόελ Μπολομπόι με 20 πόντους. Για τους τυπικά γηπεδούχους ο Μπάλντγουιν είχε 22 και ο Μπράουν 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα:20-20,42-51,65-79,92-98