Φενέρμπαχτσε – Ζαλγκίρις Κ. 80-78: Ο Ντόρσεϊ… υπέγραψε την ανατροπή της Φενέρ

Με αντεπίθεση διαρκείας στο β’ μέρος, με αποκορύφωμα ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, η Φενέρμπαχτσε λύγισε την αντίσταση της εξαιρετικής Ζαλγκίρις και με την νίκη της με 80-78, ανέβηκε στο 8-7, ρίχνοντας τους Λιθουανούς στο 5-10. Απολαυστικός ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 19 πόντους και εξαιρετικά ποσοστά (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/5 βολές.

Εντυπωσιακή η εμφάνιση της Ζαλγκίρις στο πρώτο μισό της αναμέτρησης της Κωνσταντινούπολης. Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο επτάλεπτο (17-18), Σμιτς, Σάμνερ και Ντίμσα έφεραν τους φιλοξενούμενους στο +6 (20-26), προτού ο Ντόρσεϊ διαμορφώσει το 22-26 της πρώτης περιόδου. Ακόμα πιο εντυπωσιακοί οι Λιθουανοί στην β’ περίοδο, καθώς η Ζαλγκίρις ξεκίνησε με ένα 6-0 που την έφερε για πρώτη φορά στο +10 (22-32). Ο Σμιτς με γκολ – φάουλ και ο Έβανς με τρίποντο, εκτόξευσαν την διαφορά στους 14 πόντους (26-30). Η Φενέρ έριξε την διαφορά στους εννιά (37-46), με τον Σμιτς να πετυχαίνει το 37-48, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Η αντεπίθεση της Φενέρ ξεκίνησε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να… ροκανίζουν την διαφορά στους τέσσερις πόντους (49-53). Το τετράποντο (!) του Έβανς έδωσε βαθιά ανάσα στην Ζαλγκίρις (53-62), με τον Γουίλμπεκιν με τρίποντο να γράφει το 56-62 του δεκαλέπτου. Τα πάντα γύρισαν τούμπα στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, με την Φενέρ να τρέχει ένα 8-0 σε λιγότερο από 1’ για το 64-62. Ο Γκούντουριτς με νέο καλάθι πέτυχε το 68-64, η Ζαλγκίρις απάντησε με τους Μπιρούτις και Έβανς για το 68-68, με την μάχη να συνεχίζεται μέχρις εσχάτων. Γουίλμπεκιν και Μότλεϊ, με νέο 5-0 έφερε την Φενέρ μπροστά με 73-68, ενώ ο Ντόρσεϊ έδωσε… αέρα επτά πόντων στους Τούρκους (75-68). Ο Μότλει κράτησε την διαφορά ασφαλείας για την ομάδα του (77-70 στο 36’), όμως το τρίποντο του Σάμνερ για το 77-73 κράτησε ζωντανή την Ζαλγκίρις. Ακόμα ένα τρίποντο του Έβανς για το 77-76 στο 39’ έβαλε… φωτιά στο παιχνίδι, όμως ο Ντόρσεϊ, με ένα μεγάλο γκολ – φάουλ  στα 58΄΄για το 80-76, έδωσε… αέρα τεσσάρων πόντων στην Φενέρ. Ο Έβανς με 2/2 βολές στα 42’’ μείωσε σε 80-78, ο Χέιζ – Ντέιβις αστόχησε σε τρίποντο 19’’, με την Ζαλγκίρις να έχει μία τελευταία επίθεση, όμως ο Έβανς αστόχησε στο σουτ της ισοφάρισης στα 3’’, με την Φενέρμπαχτσε να παίρνει την νίκη με 80-78, πετυχαίνοντας το 7-0 στο γήπεδο της, την φετινή σεζόν.

Καθοριστικός ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 19 πόντους (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/5 βολές), με τον Γουίλμπεκιν να έχει 17 πόντους και τον Μότλεϊ 16. Για την Ζαλγκίρις, 19 πόντους σημείωσε ο Έβανς, ενώ ο Σμιτς είχε 16 πόντους και εννέα ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 37-48, 56-62, 80-78