Βαλένθια – Παρτιζάν 67-72: Απόδραση από το «Φοντέτα»

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο β’ μέρος, η Παρτιζάν πέρασε από την Ισπανία, επικρατώντας με 72-67. Στο 9-6 ανέβηκαν οι Σέρβοι, στο 8-7 έπεσαν οι «νυχτερίδες».

Οι Σέρβοι είχαν τα ηνία του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο, όπως δείχνει το υπέρ τους 14-19, όμως η εικόνα του ματς άλλαξε στην από τα μισά της δεύτερης περιόδου και μετά, καθώς το 19-26 του 14’ μετατράπηκε σε 34-33 υπέρ των «νυχτερίδων», με το φινάλε του ημιχρόνου. Το τρίτο δεκάλεπτο, όμως, ήταν… σερβική υπόθεση, με την Παρτιζάν, χάρη σε ένα επιμέρους 3-10, να μετατρέπει το 39-41 του 24’ σε 42-51 στο 29’. Στην τελευταία περίοδο, η Βαλένθια επιχείρησε την μεγάλη ανατροπή, μείωσε στο καλάθι στο 36’ (57-59), όμως δύο μεγάλα τρίποντα τρων Σμάιλαγκιτς και Πάντερ για το 61-67… τελείωσαν το ματς.

ΛεΝτέι και Νάναλι είχαν από 14 πόντους έκαστος, με τον Πάντερ να έχει 13 πόντους και εννέα ριμπάουντ, ενώ για την Βαλένθια, Τζόουνς και Ρόμπερτσον είχαν 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 34-33, 44-53, 67-72