Μπάγερν Μ. - Αρμάνι Μιλάνο 91-84: Νίκη στην παράταση για τους Βαυαρούς σε ματς θρίλερ

Η Μπάγερν επιβλήθηκε της Αρμάνι με 91-84 στην παράταση και πέτυχε την 6η νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα ενώ η Αρμάνι έπεσε στο 4-8.

Οι Γερμανοί στην πρώτη περίοδο πήραν μια σημαντική διαφορά της τάξεως των 7 πόντων (11-18) με καλάθι του Μέλλι.Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -3 (22-25).Η Αρμάνι πήρε ξανά διαφορά, αυτή τη φορά 8 πόντων, (29-37) αλλά οι Βαυαροί έτρεξαν σερί 15-0 για το 44-39 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τα όλα του,με τις δύο ομάδες να βρίσκονται πολύ κοντά και τα προβαδίσματα να αλλάζουν συνεχώς. Η τέταρτη περίοδος άρχισε με το σκορ στο 55-52. Στα 103" ο Σιλντς με εύστοχο σουτ τριών πόντων και 2/2 βολές έδωσε αέρα 6 πόντων στην ομάδα του (68-74 και 70-76) όμως τα τρίποντα του Έντουαρτς και ,κυρίως, το τρελό σουτ του Ιμπάκα στα 0,6 οδήγησαν το ματς στην παράταση (76-76).

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Βαυαροί βρήκαν περισσότερες λύσεις και επικράτησαν των Μιλανέζων με 91-84.

Για τους νικητές ο τρομερός και φοβερός Κάρσεν Έντουαρτς πέτυχε 32 πόντους (5/10 τρίποντα)νενω ο Ιμπάκα είχε 20 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για την Αρμάνι ο Σιλντς είχε 26 πόντους με 5/11 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα:22-25,44-39,55-52,76,76,91-84