Μπαρτσελόνα - Βιλερμπάν 101-92: Με καταπληκτικό Λαπροβίτολα η Μπάρτσα έκαμψε την αντίσταση των Γάλλων

Η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε με 101-92 της Βιλερμπάν, με τον Λαπροβίτολα να σταματά στους 28 πόντους και μείωσε σε απόσταση βολής την διαφορά της από την Ρεάλ (9-2 έναντι 10-1) στην κορυφή της Euroleague.

Η Μπάρτσα μπήκε καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 10-2 με καλάθι του Βέσελι. Οι Γάλλοι ισορρόπησαν και έκλεισαν την περίοδο στο -4 (28-24).Στα επόμενα δέκα λεπτά το προβάδισμα εναλλασόταν και το ημίχρονο έληξε 50-47 με buzzer beater τρίποντο του Λαπροβίτολα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Καταλανοί ευτύχησαν να πάρουν διψήφια διαφορά(78-64) με καλάθι του Ερνανγκόμεθ αλλά με σερί 7-0 η Βιλερμπάν έριξε την διαφορά στο μισό πριν την τέταρτη περίοδο (78-71). Εκεί η ομάδα του Ποτσέκο πάλεψε για την μεγάλη νίκη,έφτασε ακόμα και στο -1 (84-83) με τρίποντο του Καμπαρό αλλά ο σεληνιασμένος Λαπροβίτολα και η παρέα του με φεστιβάλ τριπόντων έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας τους οδηγώντας την στην νίκη με 101-92.

Για τους νικητές ο Λαπροβίτολα ήταν φοβερός και ισοφάρισε το ρεκόρ πόντων του στην Ευρωλίγκα (28 πόντοι με 8/10 τρίποντα) ενώ είχε και 9 ασίστ. Για τους Γάλλους ο Καμπαρό είχε 20 πόντους και ο Λοβέρν 17.

Τα δεκάλεπτα:28-24,50-47,78-71,101-92.