Eφές - Παρτιζάν 100-94 : Δια χειρός Λάρκιν η πέμπτη νίκη των Τούρκων

Με όπλο τον επιθετικό της πλουραλισμό και τον Λάρκιν , η Εφές καθάρισε στην τελευταία περίοδο (πέτυχε 36π.) την Παρτιζάν με σκορ 100-94. Οι Τούρκοι έτσι έχουν 5-5 στην βαθμολογία ,ενώ για τους Σέρβους αυτή ΄ήταν η έκτη του ήττα.

Με ζεστές τις μηχανές "μπήκαν" και οι δυο ομάδες στο Sinan Erdem Dome. Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει της άλλης με αποτέλεσμα να είναι ισόπαλες στα πρώτα δέκα λεπτά (22-22). Στην δεύτερη περίοδο , οι Τούρκοι με τον Λάρκιν και τον Τζόουνς έκαναν ένα μικρό σερί 12-5 και έτσι πήραν προβάδισμα στο παιχνίδι (34-27), το οποίο και διατήρησαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου(50-45).

Στο δεύτερο μέρος οι Σέρβοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι. Mε πρωταγωνιστές τον Νάναλι και τον Ντοζίερ έκαναν το 52-45 κατά σε 67-60 υπέρ , γεγονός που τους έβαλε σε θέση οδηγού στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι πετούσαν φωτιές στην επίθεση καθώς πέτυχαν 36 πόντους. Με ένα γρήγορο 8-0 , έριξαν το χάντικαπ στο τρίποντο (71-74). Οι Σέρβοι υπερασπίστηκαν αυτό το μαξιλαράκι τριών πόντων έως τα τελευταία λεπτά, μέχρι που οι Τούρκοι έκαναν ένα επιθετικό ξέσπασμα 10-2 (90-85) , πέρασαν μπροστά και κράτησαν το χάντικαπ αυτό μέχρι το τέλος του αγώνα.

Καταπληκτικό παιχνίδι έκανε ο Λάρκιν καθώς πέτυχε 27 πόντους και είχε 8 ασσίστ ,ενώ από μεριάς φιλοξενούμενων ο Καμίνσκι είχε 24 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: Τα δεκάλεπτα: 22-22,50-45,64-74,100-94

Screenshot 2023 11 24 at 21 55 49 Anadolu Efes Istanbul vs Partizan Mozzart Bet Belgrade 24 November 2023 19 30 EuroLeague