Βιλερμπάν - Μπασκόνια 81-88: Mε εξωπραγματικό Χάουαρντ έκαναν το 4/4 με Ιβάνοβιτς οι Βάσκοι

Η Μπασκόνια με έναν απίστευτο Μάρκους Χάουαρντ (35 πόντοι με 8/13 τρίποντα) επικράτησε της Βιλερμπάν στο Αστρομπάλ με 88-81.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Γάλλοι μπήκαν φουριόζοι και προηγήθηκαν ακόμα και με 13 πόντους (27-14) και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +10 (30-20)

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Βιλερμπάν συνέχισε την επέλαση και με καλάθι του Εγκμπούνου πήγε στο +16 (41-25). Κάπου εκεί οι Βάσκοι άρχισαν να συνέρχονται και με τρίποντο του Κοστέλο μείωσαν στους 5 (45-40). Το ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο 49-42.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι με 6 τρίποντα σε 7 εύστοχες επιθέσεις πήραν βραχεία κεφαλή με 58-59 και με εντυπωσιακό σκορ περιόδου 16-31 πήγαν στην τέταρτη περίοδο με διαφορά 8 πόντων (65-73).

Με 2 γρήγορα τρίποντα στην τέταρτη περίοδο η Βιλερμπάν μείωσε στους 2 (71-73). Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι και το 79-79 στα 3'41", όμως αφενός οι Γάλλοι σκόραραν ξανά στα τελευταία 14'',αφετέρου η Μπασκόνια βρήκε περισσότερες επιθετικές λύσεις και κέρδισε τον αγώνα με 88-81.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μάικ Σκοτ με 22 πόντους και ο Λοβέρν με 16 και 9 ριμπάουντ. MVP της αναμέτρησης ήταν ο φοβερός και τρομερός Μάρκους Χάουαρντ με 35 πόντους (8/13 τρίποντα), ενώ από κοντά ήταν και ο Τσίμα Μονέκε με 19 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα:30-20,49-42,65-73,81-88