Mπαρτσελόνα - Ερυθρός Αστέρας 86-81 : Νίκη στις λεπτομέρειες για τους μπλαουγκράνα

Σ' ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι μέχρι το τελευταίο λεπτό στο Παλάου Μπλαουγκράνα , οι γηπεδούχοι επικράτησαν του Ερυθρού με σκορ 86-81 . Η Μπάρτσα έκανε έτσι το 6-1 στην διοργάνωση ενώ για τους Σέρβους είναι η πέμπτη τους ήττα.

Ανταγωνιστικό πρόσωπο έδειξε ο Ερυθρός στην Βαρκελώνη , με τους Σέρβους να μην αφήνουν τους γηπεδούχους να ξεφύγουν στην πρώτη περίοδο (21-18). Δυνατά άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο για την Μπαρτσελόνα που έκανε ένα επιμέρους 18-5 με αποτέλεσμα να ξεφύγει με 16 πόντους διαφορά(39-23) , με τον Ερυθρό να αντιδρά , να κάνει αυτός ένα σερί 18-5 και να ρίχνει το χάντικαπ στους 4 πόντους (47-43) με τα πάντα να παραμένουν ανοικτά στο δεύτερο μέρος.

Οι Σέρβοι μπήκαν στο παρκέ χωρις να πέσουν "αμαχητί",κατάφεραν και κράτησαν την διαφορά σε χαμηλά επίπεδα, αντέδρασαν στην πίεση της Μπαρτσελόνα και μείωσαν στο τρίποντο(65-62).Στην τελευταία περίοδο , οι φιλοξενουμενοι κατάφεραν και έφεραν ίσα το ματς με το καλάθι και φαουλ του Μίτροβιτς για το  78-78  , οι γηπεδούχοι όμως ήταν αυτόι που είχαν τον τελευταίο λόγο και κατάφεραν να πανηγυρίσουν

Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Πάρκερ και Ερναγκόμεθ με 20 και 18 πόντους αντιστοίχως , ενώ από τον Ερυθρό ο Μίτροβιτς με 22 καθώς μεστή εμφάνιση έκανε και  ο Τεόντοσιτς με 13 πόντους και 9 ασσίστ.

Tα δεκάλεπτα: 21-18, 47-43, 65-62,86-81

Screenshot 2023 11 10 at 23 30 06 FC Barcelona vs Crvena Zvezda Meridianbet Belgrade 10 November 2023 21 30 EuroLeague