Αρμάνι Μ. – Βαλένθια 83-52: Ξέσπασαν οι Ιταλοί

Το 1-4 μετά τις πέντε πρώτες αγωνιστικές ήταν πολύ βαρύ για την… πανάκριβη Αρμάνι, με τους Ιταλούς να έψαχναν ένα ξέσπασμα. Και το βρήκαν απέναντι στην Βαλένθια, με τους Ιταλούς να… μαδούν τις «νυχτερίδες» με 83-52.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του Μιλάνου εξελίχθηκε σε… one man show για τον Νίκολα Μίροτιτς. Ο σέντερ της Αρμάνι πήρε από το χέρι την ομάδα του και με 17 πόντους και έξι ριμπάουντ την οδήγησε στο 44-31 του ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν απόδοση από το 5’ και το 10-9. Ακολούθησε ένα επιμέρους 13-3 για το 23-12 με το φινάλε της πρώτης περιόδου, με την διαφορά να φτάνει το +19 (35-16 στο 13’), προτού… κλειδώσει στους 13 πόντους με την ανάπαυλα.

Το ιταλικό…. πάρτι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Αρμάνι να μεγαλώνει το υπέρ της προβάδισμα με την πάροδο του χρόνου. Μέλι και Πόιθρες έφεραν το +20 (53-33), ενώ συνεχόμενα καλάθια του Βόιτμαν, εκτόξευσαν την διαφορά στο +25 (64-39), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος. Ο Βόιτμαν συνέχισε να θυμίζει… Μίροτιτς και με τρίποντο με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, πέτυχε το 67-39, με την Αρμάνι, όχι μόνο να κρατά με χαρακτηριστική άνεση το προβάδισμα της πάνω από τους 20 πόντους, αλλά να το φτάνει στο +31, με το 83-52 να είναι το τελικό αποτέλεσμα, που την φέρνει στο 2-5, με τις «νυχτερίδες» να πέφτουν στο 5-2.

19 πόντοι και επτά ριμπάουντ ήταν ο απολογισμός του Μίροτιτς που έκανε… παπάδες στο πρώτο μισό, με τον Λο να προσθέτει 10 πόντους, ενώ για την Βαλένθια, ο Χάρπερ με 10 πόντους ήταν ο μοναδικό διψήφιος των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 44-31, 64-39, 83-52